HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Doğru aydınlatma nasıl olmalı

Evinizin içine attığınız ilk adımda yaşadığınız algı; orada bulunan eşyalar veya dekorasyon nedeniyle gibi düşünseniz de aslında direkt aydınlatma ile bağlantılıdır. Çünkü doğru aydınlatma armatürleri ile aydınlanma sağlanamıyorsa en iyi eşyalarla döşenmiş bir yer bile size boğucu ve kasvetli gelebilir. Mekana en uygun aydınlatma için dikkat edilmesi gereken bazı noktaları sizinle paylaştık.

1009549

Işığın hayatımızda hem göz sağlığı hem de ekonomi açısından çok önemli bir yeri var. Aydınlatma bir anlamda evinizin makyajı gibidir. Kötü aydınlatma bir mekanı olduğundan farklı gösterdiği gibi kusurlu yanlarını da açığa çıkarır ve fazla masrafa sokabilir. Örneğin ampul gibi eski teknoloji ışık kaynağına sahip avizeler yüksek ısı oluşturduklarından ve fazla enerji tükettiklerinden dolayı ciddi bir maliyet ve tehlike yaratır. Bu yüzden mümkünse bu tarz eski avizelerin yeni teknolojiye sahip avizeler ile değişmesi veya tasarruflu ampul ile kullanılmaları gerekiyor.

Bazı yararlı öneriler

1) Eşit dağılmış bir ışık elde etmek için avize kullanılmalıdır. Yeterli, ihtişamlı ve tasarrufu sağlayan bir görüntü elde etmek için büyük salonlarda ve geniş odalarda birden fazla aydınlatma gereci kullanabilirsiniz. Burada yine ısı yaymayan LED tarzı ışık kaynağı tercih edilmelidir.

2) Çalışma odasında sabit bir aydınlatma sistemi yerine raylı spotları tercih edebilirsiniz.

3) Yatak odalarınızda gözünüzü rahatsız etmeyecek genel aydınlatmanın yanı sıra başucu aydınlatmasının olması idealdir. Işığın azaltılıp, çoğaltılmasını sağlayan ayarlanabilir ışık anahtarı tercih edilmelidir.

4) Evinizin koridorlarında aydınlatma açısı geniş olan armatürler ve yarı şeffaf apliklerden yararlanabilirsiniz.

5) Net bir aydınlığa ihtiyacı olan yerlerin başında mutfağınız gelmektedir. Dolap altlarında ve içlerinde yer alan floresan armatürler ile lokal aydınlanma sağlanacağından dolayı çok daha rahat çalışabilirsiniz. Mutfak tavanında ise sıva üstü geniş armatürler ve bunlarla birlikte kullanacağınız sıcak renkli ampuller sayesinde malzemelerinizi daha iyi görebilirsiniz.

6) Banyonuzun aydınlatmasında ıslak mekanlarda kullanılabilen, neme dayanıklı armatürler kullanılmalıdır. Özellikle renk yansıtan lambalar tercih edilmelidir.

+boconcept_bling_929euro

Doğru aydınlatma nasıl olmalı