HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Denizlerin Görkemli Tavşanları

Denizlerin Görkemli Tavşanları
Bu ay sayfamızın misafirleri tavşanlar; bembeyaz tüyleri, uzun kulakları olmayan, hoplamayan zıplamayan ama en az karadaki adaşları kadar şirin deniz tavşanları… Ingilizce adı ‘Seaslug’ yani deniz sümüklüböceği olan bu yumuşakçalara bizler muhtemelen uzun kulaklara benzettiğimiz solungaçları yüzünden Deniz Tavşanı demişiz.

Ülkemize Kızıldeniz’den gelmiş olan bu tür Akdeniz de dahil kanal kıyılarında genişçe dağılım gösterir. Yukarı resimde yakın çekim gördüğünüz vücudunun üstünde bulunan solungaçlarından dolayı, çıplak branşlılar yani solungaçları açıkta olan anlamında Nudibranch da denir.

Bir önceki sayımızdaki bahsettiğimiz Mandarin Balığı gibi Deniz Tavşanları da olağanüstü renklere sahiptir. Kabuğu olmayan, son derece yumuşak bedeni yüzünden her türlü saldırıya açık olmasına karşın, çok az hayvan Deniz Tavşanıyla beslenir. Bunun sebebiyse bizlerin çok sevdiği o mükemmel renkler aslında düşmanlarına verdikleri “uzak dur!” mesajıdır. Bazı deniz tavşanı türleri oldukça zehirli salgılara sahiptir. Renkleri salgılarının oldukça zehirli olduğunun göstergesidir.

Denizdeki bir çok canlı gibi deniz tavşanlarının çiftleşmesi de çok farklıdır. Deniz Tavşanları hermafrodittirler. Yani hem dişi hem erkek organları vardır ama kendi kendilerine üreyemezler, bir diğerine muhtaçtırlar. Yumurtlama periyodunda iken kaya oluklarında toplanırlar. Bu şekilde bir zincir şeklinde birbirlerine bağlanırlar. Her biri spermini bir öncekine enjekte eder ve bir başkası arkasındakinden sperm toplar.

Neredeyse her sualtı fotoğrafçısının çok zengin bir deniz tavşanı koleksiyonu vardır. Muhteşem renkleri ve sualtındaki diğer canlılar gibi fotoğrafçılardan yüzüp kaçamadığı için bizlerin vazgeçilmez modelleridir, denizin hoplamayan tavşanları…

Denizlerin Görkemli Tavşanları