HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Denizaltının büyülü atları

Bu aykı sayfamız için fotoğraf arşivimi tararken bir ikilemle karşı karşıya kaldım. Sizinle paylaşayım; sualtının gerçekten çok ilginç hayvanlarından biri de denizatları ama benim arşivde estetik olarak çok güzel diyeceğim denizatı fotoğrafı adeti az… Bu seferlik estetik kaygıları bir kenara bırakıp denizatları ailesinden bir kaçını sizin için su yüzüne çıkardım.

+DSC_0100

Denizatı, Syngnathidae familyasından Hippocampus cinsine ait olan balıklardır. Deniz İğnesi, Boru Balığı ve Deniz Ejderi diye adları olan çeşitli türleri vardır. Tüm dünyada ılıman ve tropikal suların sığlık bölgelerinde yaşarlar. Türkiye’de genelde Ege ve Akdeniz kıyılarında bulunur.

Esasında yüzgeçleri ve solungaçlarıyla ile tam bir balıktır; ama bir çok ilginç özelliği vardır: Deniz omurgalılarının tek dik duranı olması, gövdesinin pullarla değil, kemiksi düğmeciklerle kaplı olması ve ona adına veren öne eğik başının bir ata benzemesi gibi… Tabii bir de denizatları ürerken erkekleri hamile kalır. Denizatlarının erkeklerinin karın kısmında birer kuluçka kesesi vardır. Üreme devresinde dişi ve erkeği sarmaş dolaş olur, o sırada dişi yumurtalarını erkeğin karnındaki keseye bırakır.

Genel de denizatları tek eşli olsalar da erkek yeteri miktarda yumurta toplamak için birkaç dişi ile eşleşir. Yumurtalar kese içinde döllenir ve olgunlaşmaya başlar. Yavrular, babalarının kesesinde gizlenir, kanıyla beslenir, olgunlaşırlar. Kesenin ağzı, yavrular belli bir olgunluğa erişmeden açılmaz.

Benim için ise denizatlarının en güzel özelliği sualtında inanılmaz zarif yüzüşleridir. Oldukça ürkek hayvanlar olukları için öyle her dalışta karşılaşabileceğiniz hayvanlar değildir. Siyah olan denizatı hariç hepsi yurtdışı dalışlarında, Malezya veya Mısır da çekildi. Siyah denizatına Bodrum’da bir tatilde kaldığımız otelin sığlığında rastladım. 3 metre derinlikte 100 dakikaya yakın dalış yaptım ve malesef bu hamile delikanlı pek fotojenik değildi.

Hamile bir denizatını yakalamışken bırakmadım ve 80-90 kare çektim. İçlerinde en iyi kare bu… Biraz uğraştan sonra dişisini de ona yakın bir yerde otların arasında buldum, ancak o da hiç fotojenik değildi. Karı koca bana hiç düzgün bir kare vermediler. Olsun bana yine de Türkiye’de bir denizatı görmenin mutluluğunu yaşattılar.

Renkli diken diken olan arkadaş bir Hayalet Denizatı… Daha çok renkil mercanların arasında kamufle olarak yaşar. Malezya’da Kapalai çekildi.

Su da yüzen dal parçasına benzeyen Yaprak Boru Balığını Malezya Mobul’da kareledim. Yanındaki ise onun yavrusu…

Bir yosunu taklit eden ise Yeşil Boru Balığı…

Denizaltının büyülü atları