HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Anadolu’nun eşsiz kilimleri

Anadolu kadınlarının yürekleriyle attıkları her ilmeğin tasarıma dönüştüğü, ipliklerin doğal boyalar ile renklendirilmesinden sonra geleneksel el tezgâhlarında dokunarak yaşatılan kilim; en önemli Türk el sanatlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Anadolu Kilim Sergisi ile gün ışığına çıkan ve dünyada koleksiyonerlerin, ünlü mimar ve dekoratörlerin ilk tercihi olan Türk kilimleri; ARMAGGAN sosyal projesi olarak yaşatılarak, birçok farklı renk ve ölçülerde, sanat severlerle ve dekorasyon dünyası ile buluşuyor.

ar_4459607_

_MG_8564ARMAGGAN, istihdam projesi kapsamında 200 Anadolu kadınına destek verirken, yaşam kalitelerini de kendi sanatları ile yükseltmelerini sağlıyor. Osmaniye Halk Eğitim Merkezi ve Osmaniye Sarıdüz Köyü’nde işlemekte olan Karatepe Kilim Kooperatifi, Van’ın farklı mahallerinde yer alan Van Kilim Works isimli atölyelerinde, kilim sanatının icra edilmesine olanak sağlıyor.

Ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş ancak dünyanın önde gelen sanat ve mimari yazarlarının “en etkili görsel yorum” olarak nitelendirdiği kilimlerin nadide çeşitleri; doğal boyalarla ve el emeği ile ilmeklere aktarıldığı yürekten doğaçlanan tasarımlarıyla dikkat çekiyor.
Her aşamasının titizlik gerektirdiği, halen yaşayan en önemli ve en özel Türk el sanatlarından biri olan kilimler; dünya literatüründe de “koleksiyonerler için en iyi 50 parça” sıralamasında 9. sırada
yer alıyor.

Yüzyıllardır var olan el üretimi kilimler; özellikle 1900’lü yılların son dönemlerinde çok revaçta olarak saygınlığını daha da artırdı. Bugün Amerika’da New York, Washington, Boston ve Philedelphia’da, Avrupa’da Londra, Paris, Lizbon, Berlin’de ve Avustralya’da Sydney’de önemli müze ve sergilerde de defalarca yerini alan Türk kilimleri, yaşayan Türk efsanelerinden biri olarak tanımlanıyor.

MG_8608

Anadolu’nun eşsiz kilimleri