HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Temiz, yalın ve katıksız bir estetik

Zıt kutupların birbirini çektiği bilinir ama uyum arzusu da her yönüyle doğal bir dürtüdür. Tasarımcı Kurt Merki Jr. tarafından hayata geçirilen Duravit Vero banyo mobilya serisi, tam da bu ikileme verilen bir yanıtı temsil ediyor. Temel duygulara seslenip, özenle dengelenmiş orantılar içeren kuvvetli bir tasarım kimliğini dışa vuruyor.

01_Vero_206694030

Zürih merkezli çalışan tasarımcı Kurt Merki Jr.; Duravit’in on iki yıllık başarı öyküsüne sahip Vero vitrifiye serisini yeni boyutlara taşıyor. Genel anlamda, komple bir banyo serisi olarak, Vero’nun dengeli tasarımı ve akılda kalıcı detayları uyumlu bir birliktelik resmediyor. Ön yüzeylerde bulunan dikey tutamaklar klasik anlamda modernlik taşıyan biçim karşısında gözalıcı bir zıtlık oluşturuyor. Tüm banyo mobilyalarında malzeme kalınlıkları ve boyutlarının tekrara dayalı kullanımı da kübik bir görünümü yansıtıyor.

06_Vero_20645035

Mobilya konsolunun açık bölmesi, “az”dan aslında “çok” şey çıkabildiğini gösteriyor. Işıltılı krom çerçeve karakteristik bir tasarım özelliği olup, bütünleşik bir havluluk olarak kullanılmak üzere tasarlanmış. Konsolun altındaki opsiyonel LED aydınlatma, ahşap yüzeylerin banyoya taşıdığı rahatlık atmosferini daha net bir şekilde vurguluyor. Basit ancak yine de kendini ifade edebilen yüksek ışıltılı beyaz doku, mobilya koleksiyonunun dayandığı kübik referansların altını çiziyor.

02_Vero_206447031

Banyo dolaplarını açık bir bölme veya kapalı çekmeceler, konsol uygulamaları ve dolaplarla birleştiren çok yönlü seçeneklerin yanı sıra, iki aynalı kapı ve raf detaylarıyla donatılmış aynalı boy dolapları yerden büyük bir tasarruf sağlıyor ve çok farklı kullanım amaçlarına uygunluk gösteriyor. Bu muazzam çeşitlilik sayesinde, Vero akıllı bir tasarımla kendisini her banyonun kendi gereksinimlerine ve iç mimarlık uygulamalarına adapte ediyor.

04_Vero_206405633

Her yıkama alanında ağaç damarı, baştan aşağı yatay gidiyor; öyle ki hem görünümü hem de duyumsaması otantik olan bir tasarım ortaya çıkıyor. Bu tablo özellikle Ticino kiraz ahşap dekorda kendisini belli ediyor. Mobilyanın iç unsurları sofistike elmas siyahı… Çekmeceler isteğe bağlı olarak akçaağaç veya ceviz ağacından çekmece içi düzenleme sistemiyle tamamlanabiliyor ve bütünleşik raylar sayesinde hafif bir şekilde kapanıyor.

İç Mimar ve Endüstriyel Tasarımcı
Kurt Merki Jr.

kurt_merki_jr_300x1501978 yılında Gana, Akra’da doğdu. Büyüme döneminde Gana ve İsviçre arasında gidip gelen Kurt Jr. çıraklık dönemine babasının mobilya fabrikasında başlayarak marangozluk becerilerini öğrendi. 1997 yılında İsviçre’ye taşındıktan sonra 1999 yılında Lusern’de mobilya marangozluğunda Masters (Ustalık) derecesi aldı.

Kurt Jr. 2001 yılında Zürih’e taşındı ve burada sekiz yıl boyunca bir dizi değişik mimarlık bürosu için iç mimar olarak çalıştı. Scuola Politecnica di Design okulunda tasarım bilgisini geliştirmek için 2008 yılında İtalya’nın Milano kentine taşındı. Burada iç mimarlık ve endüstriyel tasarım dalında Master programını başarıyla tamamladı. 2009 yılında Milano’da Antonio Citterio atölyesinde çalıştı ve sonrasında 2010 yılında kendi atölyesini açmak için Zürih’e geri döndü.