HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Su altındaki ‘derin’ dostluklar

Canlıların bir arada yaşama becerisi, yüzyıllardır süre gelen sıkıntılı bir zaman dizini… Doğanın kendi içindeki başarılı dengesi, insanoğlunun bencil ve düşüncesizce davranışları sonucunda bugün, kritik zamanlardan geçiyor.

Zaman zaman bizi sarsarak uyarmaya çalışan doğa, her şeye rağmen sistemini bozmamak için iyi niyetli çabasını sürdürüyor. Yaşama karşı sorumlu olmak, canlılara karşı sevgi dolu ve duyarlı olmayı gerektiriyor. Biz de bu dostane sorumluluğun güzel bir örneğini, su altındaki simbiyotik yaşam örgüsünü yani canlıların ortak hayatlarına dair çarpıcı örnekleri sayfalarımıza konuk ediyoruz.

+kaplumbaga_ve_3_remora

İnsanoğlu, oldukça büyük bir eko-sistemin içerisinde ve onun bir parçası olarak yaşıyor. Acaba biz, eko-sistemin parçası olmanın getirdiği sorumlulukları yerine getiriyor muyuz? Elbette hayır! Bırakın eko-sistemi, bazen ufak bir topluluğun parçası olarak yaşamak bile zor geliyor insanoğluna…

Bilerek veya bilmeyerek bozmaya çalışsak da gökyüzünde, karada ve denizlerde son derece uyumlu bir yaşam dengesi vardır. Canlılar hep birlikte oldukça uyumlu bir hayatı paylaşırlar.

Bizim Nemo diye tanıdığımız, palyaço balığı da denilen anemon, fotoğrafta görülen ve dokungaçları çok zehirli olan anemon ile birlikte yaşar. Bu iki deniz canlısı, ortak yaşamın en klişe örneklerindendir. Zehirli kollarının bir dokunuşuyla başka balıkları öldürebilen anemon, palyaço balığına zarar vermediği gibi, tam tersine onu diğer balıklara yem olmaktan korur. Palyaço balığı da kendisine hamilik yapan anemonu parazitlerden temizler ve beslenmesine yardımcı olur. Hatta yiyeceklerini de anemonla paylaşır. Kendi yakalayıp yediklerinden kalan parçalar, anemona yiyecek olur. Ayrıca palyaço balığı, anemonun kolları arasında yüzerek, ona gereken akıntıyı da sağlar.

anemon4

Palyaço balığı gibi karidesler de, anemonun zehirli kollarını kendilerine korunaklı bir yuva olarak kullanırlar ve balıklara yem olmaktan kurtulurlar. Kendi yakaladıkları yiyeceklerden geriye kalanlar da anemonu besler. Hatta kendi yakaladığı yemeği tam bitirmeyip anemona servis eden karidesler de görülmüştür.

Karides

Bir başka beraber yaşam örneği, keşiş yengeci ile sırtındaki anemondur. Keşiş yengeci sırtına yerleştirdiği anemon sayesinde bir taş parçasına benzer ve kamufle olur. Ayrıca anemonun zehirli kolları sayesinde avcılardan korunur. Normalde bir kaya veya mercan parçasına tutunup sabit bir yaşam süren anemon için, keşiş yengecinin sırtında gezmek, hem daha kolay yemek bulma olanağı sağlar, hem de gezip görerek genel kültürünü artırır. Birbirlerine zarar vermeden uyum içinde yaşarlar.

DSC_0525

Bir deniz kaplumbağasının alt kısmında görülen üç balık ise Remora’dır. Köpek balığı, kaplumbağa, yunus gibi büyük balıklara yapışarak dolaşan remora, parazit olmadığı için yapıştığı balığa zarar vermez. Sadece bedava yolculuk eder.

Su altındaki ‘derin’ dostluklar