HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Sehpanızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Lisa tepsi sehpa, ENZA
Lisa tepsi sehpa, ENZA

Sehpaları salonların gizli süper kahramanları olarak tanımlamak aslında çok da abartılı olmayacak.

Hem kişisel salon kullanımınızda hem de dostlarınızın ve sevdiklerinizin ağırlandığı zamanlarda, sehpalarınızın bir anda ortadan yok olduğunu varsaydığınızda, bu aksesuarların aslında ne derece önemli bir boşluğu doldurduğu da açıkça görülecektir. Peki bunca önemli bir ürünü seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Gelin bu soruya birlikte yanıt arayalım.

Lack orta sehpa, IKEA

Sehpalar genelde salonların merkezinde ve ana ürünlerin birbirleri ile etkileşim rotaları üzerinde yer alır. Servis amaçlı olduğu kadar vitrin amaçlı olarak da kullanılır. Günlük yaşamın akan temposu içinde ise kitabınızdan kahvenize dek hemen her şeyi üzerinde bulundurmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Dekorasyon tarzınıza ve kullanım alanınıza göre sehpalarınızı kare, dikdörtgen, yuvarlak, cam, metal ya da ahşap olarak seçebilirsiniz.

Şekli ve büyüklüğü

Yükseklik
Koltuklarınıza uygun yükseklikte bir sehpa seçmeye dikkat edin. Genellikle sehpalar 40-50 cm. yüksekliğindedir. Dikdörtgen bir sehpa hemen hemen bütün oturma odaları için uygundur. Yuvarlak bir sehpa odaya daha yumuşak bir hava verecektir. Kare bir sehpa daha geniş bir yüzey sağlar ama buna karşılık daha da geniş yer tutar. Küçük salonu olanlar kare sehpalardan kaçınmalıdır.

Uzunluk
Sehpanızın uzunluğuna kanepenizin ölçülerine göre karar verin. Sehpanın uzunluğu önüne konulacağı koltuğun uzunluğunun yarısı ile üçte ikisi arasında bir uzunlukta olmalıdır.

Yuvarlak sehpa, DERIN DESIGN
Yuvarlak sehpa, DERIN DESIGN
Dore sehpa, HAAZ
Dore sehpa, HAAZ
Piero orta sehpa, ENZA
Piero orta sehpa, ENZA

Malzeme

Ahşap
Meşe, ceviz, kiraz veya çınar gibi ahşaplar çam sedir gibi daha yumuşak ahşaplara göre daha az çizilir ve bozulur. Masif ahşap, masif tahtalardan oluşur. Kaplama masalar kontraplaklardan ya da bütün olmayan, parça ağaçlardan yapılır. Eğer bir masa kaplama ise satın aldığınız yere masanın masif mi kontraplak mı olduğunu sorun. Sehpanın ayaklarının bağlantılarının da sağlam olduğunu kontrol edin. Lake, sehpaya koruma sağlar ve ömrünü uzatır. İyi bir sehpa ipek gibi yumuşak dokunuşlu olandır.

Metal
Eğer metal bir sehpa veya metal sehpa ayakları almayı düşünüyorsanız, paslanmaz çelik olanları tercih edin, daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar. Metal, mat olabileceği gibi krom görüntüsü elde etmek için parlatılmış da olabilir. Krom masalarda metalin üzerine kaplama yapıldığı için çatlamalar ve sökülmeler olabilir.

Cam
Şeffaf görüntüsü ile cam sehpalar küçük odalar için en doğru seçimdir. Isı ile kuvvetlendirilmiş cam, standart bir camdan beş-altı kez daha kuvvetli olmasına rağmen, bir orta sehpası için şart değildir. Yeterli kalınlıkta bir cam da aynı sağlamlığı verebilir.

Sehpanızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?