HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Salonlarda dekorasyon tarzları

Evlerin ana yaşam alanları salonlar ve bu mekan, dekorasyona bakış açımızdan nasıl bir atmosferde rahat ettiğimize dek birçok konuda bizi ifade ediyor. Bu ifadeler; bazen bilinçli bazen de doğaçlama olarak yakaladığımız dekorasyon akımları ile de örtüşüyor. Zaman zaman “Ben böyle bir yaşam alanı düşlüyorum” diyerek daha en baştan işe koyuluyoruz, zaman zamansa “İşte benim tarzım” dediğimiz bir uygulama görüyor ve bunu hayata geçiriyoruz. Bu sayımızda sizin için dört farklı dekorasyon tarzına kısaca göz attık. Uygulama örnekleri için de Mudo Concept’in tasarımlarından yararlandık. İşte İskandinav, Eklektik, Arts-n-Crafts ve Çağdaş tasarım anlayışları:

İskandinav
İskandinav stili mobilya tarzında birçok yaklaşım bulunuyor. Bunların çoğu sade, hafif, süslemelerden arındırılmış olarak ortak paydalar gösterebiliyor. Renkler genellikle açıktır ve oranlar da tatmin edicidir. Açık renk ağaç kullanımına ve boyanmış perdahlara tipik olarak rastlanır. Bu tarzın diğer dekorasyon tarzları ile karışımı genellikle iyi sonuçlar verir.

+MG_0340mrr-copy

Eklektik
Farklı kaynak, tarz ve dönemlerden parçaların birleştirilmesi ile ortaya çıkan bu yaklaşımın püf noktası; kullanılacak tarz sayısını iki ya da üç ile sınırlamaktır. Ya da renk, dokuma gibi ortak bir tema üzerinden hareket ederek, materyaller arasında bir bağlantı da kurulabilir.

MG_0931avize-copy

MG_8411m-copy

Art-n-Crafts
Mission olarak da anılan bu tarz 1800’lerin sonlarından 1920’lere dek etkinliğini sürdürmüş bir dekorasyon stilidir. Genellikle basit, açık çizgiler, dikdörtgenler, çoğunlukla büyük şekiller ve görünen eklemlerle kendisini belli eder. Makine teknolojisi ile el işini birleştiren ilk stil olma özelliğindedir.

MG_9757mr-2-copy

Çağdaş
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişen ve hızla yayılan bir akım olarak karşımıza çıkar. Bu tarzda yuvarlak ve yumuşak hatlar ile düz ve yumuşak yüzeyler kullanılır.

MG_0886ok-copy

MG_0415