HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Kitap okumak için mükemmel alanlar

Kitaplar bizi binlerce yaşamla, binlerce bakış açısıyla ve düşlerimizin sınırsızlığı ile tanıştırıyor. Onlarla çıktığımız mükemmel yolculuklar için de kendimizi en rahat ve en huzurlu hissettiğimiz bir okuma köşemiz olması önemli. Bir okuma köşesi yaratmak için birkaç ayrıntıya dikkat etmek yeterli aslında. Gerisi sadece siz ve kitaplarınız arasında paylaşılan bir dünya…

HAAZ-Driade-Lou-Read-ambientata

Enza-KanyonKoseTakimi

Kendinize rahat bir koltuk seçin

Oturarak mı uzanarak mı okumayı sevenlerdensiniz? Her iki seçenekte de konforlu ve uzun süreli kullanımda ergonomik desteğini kaybetmeyecek bir oturma alanına ihtiyacınız olacak. Bu, kimi zaman bir berjer kimi zaman da bir kanepe olabilir. Önemli olan, bu alanda okumaya başladığınızda kendinizi asla rahatsız hissetmemeniz. Okurken elinizin altında olmasını istediğiniz eşyalarınız ya da kahveniz için de küçük bir sehpanın yardımı olacaktır.

fuga-motto

Kitaplarınızı düzenleyin!

Kitaplarınızın sizin sisteminiz içinde belli bir düzende olması önemli. Aradığınızı kolay bulmanız kadar, okuma köşenizin kişiselleşmesi açısından da bu konuya dikkat etmek gerekiyor. Düzenli bir alanda, okuduğunuza kendinizi verebilmeniz ve dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak olmanız, okuma saatlerinize ayrı bir kalite katacaktır.

Kitap desteklerini unutmayın!

Raflarda kitapların devrilmesini engellemek için kullanılan bu destekler, aynı zamanda son derece farklı tasarımları ile okuma köşenize estetik bir katkı da yapmayı ihmal etmiyor. Birçok farklı seçeneğe ulaşmak mümkün.

Okuma ışığınıza dikkat edin

Kitap okurken odaklanacağınızı ve uzun süre sayfalara bakacağınızı, algı mekanizmanızın açık olacağını ve tüm bunlar için de gözlerinizi kullanacağınızı unutmayın. Eğer yeterli ve doğru bir aydınlatma sağlayamazsanız, sağlığınız için tehlike yaratabilirsiniz. İdeal olan aydınlatma, başınızın arkasından gelendir ve sağ ya da sol yandan kitabınıza ulaşmalıdır. Direkt kitaba yönelik bir aydınlatma da sizi yorabilir ve kitabınızın sayfa yapısına göre rahatsız edici parlamalar oluşturabilir.

Konforunuzu artırın

Uzun süreli oturumlarda, okuma pozisyonunuza göre bedeninizin gereksindiği bazı destekler olabilir. Bunları en konforlu şekilde kırlentlerle sağlayabilirsiniz. Şık tasarımlar arasından seçeceğiniz bu kırlentler, okuma köşenize ayrı bir şıklık da katacaktır.