HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Kendiniz için en doğru yatağı nasıl seçeceksiniz?

Sağlıklı ve rahat bir uyku için yatak seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Yaylı yatak mı, paket yaylı yatak mı, sünger yatak mı yoksa Viskoelastik özellikli akıllı yatak mı tercih etmelisiniz? Yatak seçimi ve doğru yatak konularında görüşlerine ve bilgisine başvurduğumuz İşbir Yatak Pazarlama Müdürü Arzu Çopur, bu konuda yatak kullanıcısını meşgul eden sorulara yanıt verdi. Günlük yaşamın en önemli ürünlerinden biri olan yatakların dünyasına girerken, Arzu Çopur’un aktardığı bilgiler ışığında gelinen noktaların, yatak tercihi yapmanızda önemli yararları olacak.

+DSC3912-end

Doğru yatak – iyi uyku – sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür…

Son yıllarda uyku konusundaki bilinç seviyesi hem dünyada hem de ülkemizde yapılan çalışmalar sonucu oldukça artmış durumda. Tüm yaşantımıza bakıldığında ömrümüzün neredeyse üçte birini geçirdiğimiz uyku faslının, sadece süresinden ziyade, kalitesi de artık “iyi uyku” tanımının içinde hak ettiği yeri almaya başladı. İyi uykuyu belirleyen en önemli parametre ise elbette ki seçtiğimiz yatak. Özellikli yatak çeşitlerinin artması nedeni ile de “sağlıklı ve rahat yatak” arayışında seçim yapmak daha da zorlaştı. Geçmişten bugüne uzanan ve halen ağırlıklı olarak kullanımı devam eden yataklar “Yaylı” veya yeni hali ile “Paket Yaylı” ya da “Sünger” olarak sıralanabilir. Marka yaylı, paket yaylı ya da sünger yataklar da rahatlık açısından günümüz teknolojileri sayesinde ileri seviyelere ulaşmış ürünler. Ancak yatak sektöründe teknolojinin kullanımı ile gündeme gelen “Viskoelastik Akıllı Yataklar” daha önce yatak alırken hiç duymadığımız birçok kavramı bizlere tanıtmak suretiyle yatak teknolojisinde son nokta olarak adlandırılabilirler.

İşbir Yatak, Türkiye’de Viskoelastik malzeme kullanarak yatak üreten ilk firmalardan. Sünger üretici olmanın verdiği güç ve tecrübe ile açık hücreli, yani nefes alabilen viskoelastik malzemeyi yatak sektörüne kazandırmış bir firma. Misyon olarak benimsediğimiz, “dünyada gelişen teknolojiyi sektöre adapte etme” ilkesi doğrultusunda, bahsedilen kategorilerde yatak ürettiğimiz gibi bu yataklarımızı sektörde ayrıştıran, yataklara kattığımız artı teknolojilerle sağlığına ve konforuna önem verenlerin birinci tercihi olduğumuza inanıyoruz. Kullandığımız “açık hücreli visko teknolojisi”, sadece İşbir Yatak için Türk mühendisleri tarafından üretilen patentli “polimer yay teknolojisi”, tüm yataklarda kullanılan ve ultra hijyen sağlayan lisanslı “Quallofil® Allerban” dolgu teknolojisi, yatakların lavanta kokmasını ya da A,C ve E vitamini deposu olmasını sağlayan özel “nanoteknoloji” ile üretilmiş yatak kumaşları,anti-stres etkiye sahip yatak, at saçı yatak, hindistan cevizi özlü yatak, masaj yapan yatak, sporcular için özel nem tutmayan, dolayısıyla uykuda terleme sorunu önlemeye yardımcı olan yatak, yatak kliması gibi yeniliklerle, her anlamda ve her zaman pazarda yatak modasının öncüsü konumundayız.

ergoplas_gorsel

Yatak seçerken nelere dikkat etmeliyize gelmeden önce yatak kategorilerini bir miktar daha yakından anlamakta fayda var.

Yaylı – Paket Yaylı Yatak ve Sünger Yatak nedir?
Yatağın ana dolgu malzemesinin yaydan oluşan, vücuda destek ve yatağa esneklik sağlamak için çelik yay mekanizması kullanılan yataklar yaylı veya paket yaylı yatak olarak adlandırılır. Mevcut en yaygın sistemde çelikten üretilen yaylar, karkas adı verilen bir çelik üst katmana tutturulur. Bu çelik yapının dışında konfor artırıcı sünger, elyaf vb dolgu katmanları ile içine deformasyonu engellemek için takoz adı verilen destek süngerleri kullanılır. Sünger yataklarda ise ana dolgu malzemesi farklı yoğunluklardaki sünger plakalardır. Yatakların en dışı ise kapitone adı verilen yatak kumaşı ve yumuşak elyaftan oluşan katmanla kaplanır.

Bu sistemde üretilen yataklar ekonomiktir. Yaylı yataklarda yaylar arasına deformasyonu engellemek için konan destek süngerleri artırıldıkça yatağın sertliği artar. Yatak sertleştikçe ortopedisinin arttığı yanılgısı da bundan kaynaklanmaktadır.

Sünger yataklarda ise yatağın dayanıklılığı dolgu süngerinin yoğunluğu ile doğru orantılıdır.

Daha yumuşak ve esnek olan çelik yayların küçük paketler içerisine konarak yatak içinde kullanıldığı sisteme ise paket yaylı yataklar denir. Bu sistemde yaylar daha yumuşak ve esnektir. Ayrıca birbirinden bağımsız yaylanma sağladığı için yaylı yataklara oranla daha ergonomiktir. Ayrıca vücudun bel, boyun, sırt ve kalça gibi değişik noktalarına farklı sertliklerde paket yay kullanılarak (zonlu paket yay) ekstra vücut desteği ve esneklik sağlanabilir.

isbir_visco_model

Yaylı yatak ya da sünger yatak alırken nelere dikkat etmeli?
Yataklarda sıkça karşılaşılan soft ortopedik, yarı (semi) ortopedik, full ortopedik gibi kavramların aslında yatağın ergonomisinden çok dayanıklılığına işaret ettiğini unutmayın. Yeni dolgu katmanları ile ekstra yumuşaklığın her tür yatakta sağlanabilmesi kafanızı karıştırabilir. Sert yatak ortopedik yatak demek değildir. Paket yaylı yataklar, vücudun değişik bölgelerine farklı miktarda basınç uyguladığından yaylı yataklara oranla daha uygun ergonomi sunar. Ama yaylı yataklar paket yaylılara göre her zaman daha ekonomiktir. Sünger yataklar ise kullanılan dolgu süngerinin yoğunluğu oranında daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar.

Viskoelastik özellikli akıllı yatak mı?
Viskoelastik özellikli akıllı yatakları paket yaylı yataklardan ayıran en önemli özellik ise uzay teknolojisinin kullanılıyor olması. Uzay teknolojisi olarak kabul edilen basınç azaltıcı viskoelastik malzeme ilk olarak NASA tarafından astronotların uzay yolculuğu sırasında maruz kaldığı basıncı indirgemek için keşfedilmiş ve kullanılmıştır. Bu teknolojinin yatakta kullanılmasıyla geliştirilen Viskoelastik Akıllı Yataklar (memory foam); özellikle sağlık, konfor ve rahatlık açısından bir bütünün arayışı içinde olanlara hitap etmektedir. Akıllı yatakların üst kısmında kullanılan Viskoelastik malzeme basınç azaltıcı özelliğe sahiptir. İçeriğindeki hafıza hücreleri, vücut ile temas ettiği anda ısı ve ağırlığa bağlı olarak hareketlenmeye başlar. Bu hareketlenme, yatak vücudun şekline ve yapısına göre ergonomik hale gelene kadar devam eder. Basınç azaltıcı etki sağlayan hafıza özelliği ile AKILLI YATAK olarak adlandırılır. Vücuda tam uyum sağlayan AKILLI YATAKLAR, vücut üzerindeki basıncı azaltarak sağlıklı kan dolaşımına zemin hazırlar. Yataktaki istenmeyen dönme hareketlerini azaltır ve uyku kalitesini artırır.

Visco elastik özellikli yatak alırken nelere dikkat etmeli?
Kapalı hücre ve açık hücre tekniğiyle iki farklı teknikle üretilen viskoelastik malzemelerde, vücut ısısı ve basıncına duyarlı olduğu için açık hücreli olanlar tercih edilmelidir. Mükemmel destek için kilo ve değişik tercihlere göre viskoelastik malzemenin ideal yoğunluklarda (75-85-100 Üstü Kg/m3) üretildiğine ve malzemenin kullanıldığı yatağın aynı zamanda yoğun hava geçirgenliği için özel kesimli destek katmanına sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak söylenebilir ki; teknolojinin geldiği noktada, diğer üretimlerden farklı olarak açık hücreli yapısı sayesinde vücut ısısı ve basıncına duyarlı viskoelastik malzemenin kullanıldığı yatakların, vücut özelliklerine göre tepki verebilmesi, yani akıllı olması sağlanmış durumda. Kişiye özel konfor sağladığı, daha iyi bir uyku deneyimi sunduğu ve uyku esnasında yatağın vücuda uyguladığı karşı basıncı minimum indirgediği için Viskoelastik Akıllı Yataklar, yaylı, paket yaylı ya da sünger yatakların önüne geçiyor gibi görünüyor. Ancak, her geçen gün, uyku teknolojisindeki yenilikleri ve getirilen uyku çözümlerini sınırlamak ve kişiye özel, en uygun desteği sunan yatağı belirlemek bizim açımızdan dahi zorlaşıyor. Bu nedenle kendinize en uygun yatağı bulmak için uyku ürünleri konusunda uzmanlaşmış markalardaki uzmanlara danışmak ve yatağı mutlaka deneyerek seçmek çok önemli…