HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Hepsi yakında tarih olacak!

Teknoloji hızla ilerliyor ve her gün yeni bir ürün ile karşımıza çıkıyor. Bu gelişim hızı, bugün kullandığımız birçok cihazın gelecekte adının bile hatırlanmamasına yol açacak. Tıpkı yakın geçmişte kullanılan VHS videolar, fotoğraf filmi takılan fotoğraf makineleri ya da merdaneli çamaşır makineleri gibi… Teknoloji gelişimini takip eden otoritelerin yakın zamanda hayatımızdan çıkacağını düşündüğü 15 teknoloji ise şunlar:

+teknolojininhayatımızdakiönemi

Evde kablolu Internet
Bugün mobil Internet teknolojileri bile geleneksel kablolu Internet ile kıyaslanabilecek indirme hızları sunuyor. Ancak evde sürekli mobil genişbant ağından faydalanmak oldukça maliyetli. Gelecek bir kaç yıl içinde genişbant sağlayıcıları, her sokağa kablolar döşemek yerine anten döşemenin daha uygun fiyatlı olduğunu farketmeye başlayabilirler. Bu noktaya geldiğimizde kablosuz Internet, kabloluya göre daha ucuz olabilir. Bu da kablolu Internet’in hayatımızdan çıkması demektir.

Kameralar
Akıllı cep telefonları, bas-çek fotoğraf makinelerini ortadan kaldırmaya çoktan başladı. Bu ürünler, kameraların aksine resimlerimizi anında düzenleyebilmek ve paylaşabilmek için gerekli tüm araçları da sunuyor. Yakın zamanda bu amaçla kullanılan tek cihaz olmaları da uzak ihtimal gibi görünmüyor.

canon-eos-1d-c-4k-dslr-fotograf-makinesi-4-canonun-yeni-fotograf-makinesi-duyuruldu-pkiu

Sabit telefonlar
Sabit telefon kullanımının giderek düştüğü de bir gerçek. Herkes evinde bir sabit telefona sahip olabilir ancak herkesin kendine ait bir cep telefonuna da sahip olma ihtimali yüksek.

Yavaş açılan bilgisayarlar
Gelecekteki bilgisayarlar, kapanmak yerine gerçek anlamda gelişmiş uyku moduna geçeceğinden onları uyandırmak bir saniye alacak. Yeni işletim sistemleri, güncellemeleri yeniden başlatmaya gerek kalmadan yükleyebilecek.

Pencereli işletim sistemleri
Her uygulamayı taşınabilir bir pencerenin içinde çalıştırma yöntemi, önümüzdeki yıllarda ortadan kalkabilir. Microsoft, Metro arayüzü ile bu yönde bir girişimde bulundu bile.

Sabit diskler
SSD’ler mekanik parçalara sahip olmadıklarından çok daha hızlılar ve aynı zamanda darbelere karşı daha dayanıklılar. SSD’ler bugün oldukça pahalı olsalar da önümüzdeki zaman içinde bunun değişmesini ve alt-uç PC’lerde bile SSD’leri görmeyi umabilirsiniz. Sabit diskler depolama alanının hızdan daha önemli olduğu sunucularda kullanılmaya devam edebilir.

Sinema salonları
Sinema biletlerinin fiyatları artmaya devam ettikçe insanlar, çok daha düşük fiyatlı olan alternatifleri değerlendirmeye yönelecekler.

Fare
Kapasitif dokunmatik ekranların maliyeti giderek düşüyor ve düşmeye de devam edecek. Fare ve touchpad gibi daha isabetli seçime izin veren cihazlar hemen yok olmasalar da zamanla ikincil bir giriş yöntemine dönüşebilir.

3D gözlükler
Büyük iddia ile piyasayı dolduran 3D televizyonlar ve onlarla gelen 3D gözlükler, yine büyük bir hızla tarihin derinliklerine doğru gidiyor. Kimse 3D’nin bu kadar az ilgi göreceğini herhalde beklemiyordu.

teknoloji8

Uzaktan kumandalar
Yakın bir zamanda çoğumuz televizyonumuzu hareketlerle veya ses komutlarıyla yönetebileceğiz.

Masaüstü PC’ler
Bilgisayar üreticileri, önümüzdeki yıllarda masaüstü PC üretimini büyük ölçüde durduracak. Ancak büyük ekranlı “hepsi-bir-arada”lar, sunucular ve uç nokta iş bilgisayarları yaşamını sürdürecek.

Telefon numaraları
Skype, Google Talk gibi VoIP sohbet hizmetlerinin popüler hale gelmesiyle arkadaşlarınızı kullanıcı ismiyle arayabiliyorsunuz. Yakın gelecekte arkadaşlarınıza telefon numarası yerine kullanıcı kimliklerini sormaya başlayabilirsiniz.

Televizyon yayınları
DVR’ler birçok TV şovunu kasetlere gerek kalmadan kaydetmenize izin veriyor. Birçok TV kanalı, programlarını ücretsiz olarak Internet’ten de sunuyor.

Faks makineleri
Faks makinelerinin hala kullanılmasının sebeplerinden bir tanesi, bazı şirketlerin imzaları sadece bu yolla kabul etmeleri. Ancak şirketlerin elektronik imzaları geçerli saymaları ile faks makinesinin sonu gelecek. İmzadan vazgeçemeyen şirketler ise bunu dokunmatik cihazlar yoluyla çözebilecek.

Optik diskler
İndirilebilir ve akış yapılabilir video hizmetlerinin sayısının giderek arttığını düşündüğümüzde, fiziksel medyaların ölümünün yaklaştığını düşünebiliriz.