HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Evlerde çiçek yetiştirmenin sırları

habitat-cicekler

Evde ya da bahçede, yetiştirmek istediğiniz bölüm neresi olursa olsun, çiçeklerinizi yetiştirmek istediğiniz yer oldukça önemlidir. Özellikle evde yetiştirilecek bitkilerin bakımı söz konusu olduğunda güneş alması, sıcaklığı, nem oranı gibi faktörleri gözönünde bulundurmak gerekiyor.

ikeaEvde yetiştireceğiniz çiçekleriniz için öncelikle dikkat edilmesi ve kesinlikle atlanmaması gereken nokta; aldığı güneş ışığı. Cam önüne konulan ve direkt olarak güneş alan çiçeklerin uzun ömürlü olmaları zorlaşır. Özellikle Kış günlerinde cam önünde çiçek yetiştirmemeye özen göstermek gerekir. Evin sıcaklığı ile cam önünde dışarıdan alınan ısı, çiçeklere zarar verecektir.

Çiçeklerin en temel ihtiyaçlarından biri de nem oranı… Musluk suyundan ziyade yağmur suyuyla beslenmeleri daha faydalıdır. O yüzden mümkün olduğunca yağmur sularıyla sulanmalıdırlar. Haftada bir ya da 15 günde bir suya eklenmiş bir besin maddesiyle de güçlenmesi için ekstra takviye yapılmalıdır. Fazla su bitkiye zarar vereceği için bitki spreyleriyle, püskürtme yöntemi tercih edilmelidir.

Kanca-Ev-Etnik-Duvar-Dekoru-Saksılık-(2.-Görsel)---82,90-TL-(suave.com.tr)

Bitkiler yer değiştirme konusunda da oldukça hassastır. Yaprakları ve tomurcuklarının zarar görmesini, dökülmesini istemiyorsanız, bitkileriniz için önceden yer belirlemesini çok iyi yapmalı ve sürekli yer değiştirmemelisiniz. Yaprakları tozlanan süs bitkileri zamanla gözeneklerin kapanmasına yol açar. Bu gibi durumlarda yaprakları kireçsiz su ve sünger ile temizlemek doğru bir tercih olacaktır.

Bitkilerinizin solması, büyümesinin yavaşlaması gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız, saksı değiştirme aşamasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bitkilerinizi yeni bir saksıya aktaracaksanız, önceden 24 saat kireçli suda bekletilmiş bir saksı tercih edilmelidir. Eski saksınızı kullanacaksanız iyice yıkanmış ve temizlenmiş olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Teraryum$178

Teraryum; genellikle cam ve plastik maddelerden imal edilen, içinde sürüngenler, böcekler, bazı bitki türleri için kara ortamının taklit edildiği akvaryum benzeri tanklardır. Farklı ölçülerde, içinde bulunduracağınız canlıya göre dekore edebilirsiniz.

Bahçede bitkileriniz ile uğraşırken kullanacağınız aletler işinizi kolaylaştıracaktır. Dayanıklı ve kaliteli olanları tercih etmenizde fayda var.

Marshall_Cuprinol-(13)

Çiçekleriniz ile iç içe ve dış mekan koşullarına da maruz kalabilecek ahşaplarınızı koruma esaslı boyalarla takviye etmeniz önem taşıyor. Marshall’ın Cuprinol Ahşap Boyası, sizi uzun vadede yaşayacağınız sorunlardan kurtaracak özellikler içeriyor.

yapay-cicek-tepe-home

Canlı çiçeklerin yetişmesinin zor olduğu köşelerde, kaliteli üretilmiş, estetik yapay çiçekler konumlandırabilirsiniz. Belli aralıklarla tozdan arındırmanızda fayda var.