HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Duvarlar 2014 renkleri ile buluşmaya hazırlanıyor

Mevsim İlkbahar ve evlerde Kış aylarının zorlu şartlarının izlerini silmeye başlamanın zamanı geldi. Yenilenmek ve baharın tadını, kokusunu, enerjisini yaşadığımız evlere taşımak için yapılacak çok şey var. Bunlardan biri de elbette duvarları dekore etmek. Evimizin moda renklerle ve trend akımlarla buluşması sadece duvarlarla sınırlı değil. Boyaların binlerce renk barındıran tonlarını, uygulanabilecek hemen her yerde değerlendirebiliriz. Gelin isterseniz bu önemli adımı atmadan önce bazı detaylara birlikte göz atalım.

0026616cover-14[1]

Bir odada kaç farklı renk kullanmalısınız?

Aslında bunun kuralı yok. Klasik tasarım anlayışına göre %60 ana renginiz, %30 karşıt renginiz, %10 da vurgulamak istediğiniz renk olmak üzere 60/30/10 oranını kullanabilirsiniz. Alışılmışın dışına çıkmak istemiyorsanız bu yöntem işe yarayabilir ancak odanızın tümünü tek renge boyamak ya da 10 farklı renk kullanmak isterseniz yapmanız gereken 2 şey var: Plan ve deneme…

Dufa-Boya

İnsanların fikrini alın. Örneğin çocuklarınızdan şaşırtıcı bir fikir gelebilir. Seçtiğiniz renk örneklerini mobilyalarınızın yanına koyarak deneyin. Beğendiğiniz şeylerin fotoğraflarını saklayın böylece dekorasyona başladığınızda temel alabileceğiniz bazı düşünceleriniz olacaktır.

Desen uygulamaları farklılıklar yaratıyor

•Çiçek desenleri, yaprak formları ve hayvan figürleri gibi doğadan ilham alan tasarımların öne çıktığı yeni sezonda, duvarlarınızın renginde de seçici davranmanız gerekiyor.

•Odanızın bir resim olduğunu düşünün ve ona nefes alacak boşluklar sağlayın. Örneğin pano perde yerine katlamalı perde tercih edin. Duvar kağıdı etkileyici görünebilir, yine de yalnızca bir duvarı kağıtla kaplayın, kalanları ise tamamlayıcı bir renge boyayın.

Collection-LUXURY-WALLS-03

•Desenli kumaşlar ya da duvar kağıtlarıyla uyumlu bir boya rengi seçerken, bunun desendeki öğelerin arasında bir renk olmasına dikkat edin. Cesaretinizi kaybeder de beyaz ya da krem rengi fona yerleştirilmiş canlı desenler seçerseniz, desenlerin fazla öne çıktığını ve odaya hakim olduğunu fark edeceksiniz.

Beş önemli ipucu

1. Duvarlarınız pürüzlüyse mümkün olan en mat boyayı, son katta kullanın. Boyadaki en ufak parlaklık ışığı çekecek ve tümseklerin göze batmasına neden olacaktır; son kat boyanın mat olması bunu engeller.

2. Küçük bir odanın tavanını beyaza, duvarlarını bir başka renge boyarsanız, duvarlar yakında, tavan ise daha yüksekte görüneceğinden, kendinizi bir huninin içindeymiş gibi hissedersiniz. Ancak tavanı da aynı renge boyarsanız bu etki kaybolur.

3. Ustaların duvarlara zarif süpürgelikler ya da pervazlar yerleştirmesinin nedeni, uyumlu bir görünüş elde etmektir. Duvarların çok boş ya da sıkıcı göründüğünü düşünüyorsanız, onları uyumlu görünecek biçimde boyayın. Sahte süpürgelikler ya da kornişler ekleyin.

4. Dolaplar, eşyalarınızı ortadan kaldırmak için gerçekten çok yararlı. Peki ya hoş görünmeyen bir ahşaptan yapılmışlarsa? Bu durumda en ideal çözüm dolaplarınızı boyamaktan geçiyor. İlk olarak dolabı iyice zımparalayın ve son kat boyanın iyi oturması için bir astar boyayla boyayın.

5. Kalorifer peteklerinin öne çıkmasını istemiyorsanız onları pervaz gibi kullanmayın. Petekleri duvarınızla aynı renge boyayın. Bu yöntemi çerçeveler için de uygulayabilirsiniz.

Fırçalara da dikkat edilmeli

• Son kat boyayı çekmediniz ama boyamaya ara mı vermek istiyorsunuz? Fırçayı yıkamanıza gerek yok. Fırçadaki boyayı korumak ve fırçayı bir dahaki sefere hazır tutmak için plastik folyoya sarın.

Dufa-Boya-Bahar

• Fırçayı kuruması için sapında bulunan delikten asın. Böylece çok çabuk kuruyacak ve kıllarıda düzleşecektir.

• Boya kabı kullanıyorsanız, boyayı dökmeden önce kabın içine plastik bir poşet yerleştirin. Böylece bu boyayla işiniz bittiğinde poşeti çıkarabilir ve yenisini takabilirsiniz.

• Daima kaliteli fırçalar alın, ucuz fırçaların kılları kolayca dökülerek duvarınıza yapışır.

• Kurumayı hızlandırmak isterseniz, odaya hava dolaşımını sağlayacak ayaklı bir vantilatör koyun.

Peki ya pervazlar?

Eskiden kapılar, pencereler ve duvarlardaki ahşap pervazlı diğer kısımlar, duvarların rengi ne olursa olsun, beyaz ya da kirli beyaza boyanırdı. Fakat günümüzde pervazlar daha cesur renklerle karşımıza çıkıyor.

Dyo-Yesil-Mekan-Gorseli

Eğer odanızın abartıdan uzak olmasını istiyorsanız, modern renkler ve boya karıştırma makineleri yardımıyla tüm pervazları duvarlarla aynı renge boyayabilirsiniz. Ya da duvarlardaki pervazları duvarlarla aynı renge boyayıp kapı ve pencereler için zıt bir renk seçebilirsiniz. Duvarlarınız soluk renkliyse pervazlar için biraz daha koyu tonlar tercih edin. Krem rengi ile bal rengi, kirli beyaz ile güvercin grisi gibi.

Değişiklik de sabitlik kadar iyidir!

Bazen dekorasyon yapmak isteseniz bile, bir odayı tamamen yeniden biçimlendirmek zor görülebilir. Özellikle de tavan ve pervazları. Odayı, sadece bir duvarını farklı bir renge boyayarak yenileyebilirsiniz. Bunun için her şeyi odadan çıkarmak zorunda değilsiniz. Yalnızca eşyaları bir tarafa taşıyın; böylece modern, çabuk kuruyan bir boyayla yarım günde bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Kale-ic-cephe-boyaları-01

Dekorasyon mağazalarından boya bandı alın, bununla duvarların dokunmak istemediğiniz bölümlerini kapatabilirsiniz. Alttaki boyaya zarar vereceğinden çekinmeyin. Sadelik arıyorsanız tüm duvarları bir şerit boyunca boyayın. Kare ya da bir başka şekil de uygulayabilirsiniz. Böylece bir kaç saat içinde odanıza yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.