HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Döşemelik kumaş alırken aklınızda bulunsun!

Sertex_Imaj1Evinizi dekore ederken renklerin ve desenlerin gücünü yadsımanız mümkün değil. Bunu da en vurgulu şekilde yakalayacağınız alanlarda döşemelik kumaşların yer aldığını göreceksiniz. O halde döşemelik kumaşları seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? İşte size birkaç yararlı bilgi:

Kumaş seçiminde sadece estetik kaygılara bağlı kalmamalısınız. Farklı kumaş türlerinin, kullanım alanlarına göre çeşitli avantajları olduğu gerçeği, size kullanım aşamasında yararlı bir platform sunacaktır.

Kumaşlar kullanıldıkça yıpranır. Bu yüzden yoğun kullanım içeren alanlardaki kumaşlarınızı buna göre tercih etmenizde fayda var. Kumaşlardaki sürtünmeyi sadece kullanım yapmaz. Leke olması muhtemel durumlarda yapacağınız temizleme işlemi de kumaşın ömrünü azaltan unsurlardan biridir. Bu yüzden yoğun kullandığınız kumaşların leke tutmama özelliğine sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Kumaşın sağlamlığı, yıkanabilir oluşu, ışığa karşı dayanıklı bir yapı içermesi, ömrünü uzatan etkenlerden bazılarıdır.

Eğer seçtiğiniz kumaşı uzun süre kullanmak istiyorsanız, sık dokunmuş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tip kumaşlar daha geç alev alır, temizlemesi kolaydır ve hatta bazı kumaşların kendini koruma özelliği vardır. Son yıllarda hayatımıza giren nano teknoloji, bu alanda da etkin çözümler sunmaya başladı.

DAMASK-ZAGAZOO-DUVAR-KAĞIDI-100-EUROAyrıca döşemelik kumaşlara uygulanan scotchgard ve teflon gibi çeşitli apre türleri de vardır. Bunlar da kumaşın yanmaya dayanıklılığını, leke ve su tutmazlığını etkiler.

Doğal kumaşlar

İpek: Sağlıklı olmasının yanında ev tekstilinde seçkin bir yere sahip olan ipek, çok yüksek ısıda yıkanmamalı. İpek, düşük ısıda ve buharsız ütülenmeli.

Terlemeye ve çitilenmeye karşı hassastır. Perde, duvar kaplaması ve yastıklarda kullanılabilir.

Pamuklu: Esnek bir tür olan pamuk, çabuk kırışır ve buna karşın ütülenmeye karşı dayanıklıdır. Renkli pamuk kumaşların ilk yıkamasını tek başına yapın.

Ayrıca pamuk yüksek ısıda yıkandığında çekme yapar. Işığa karşı dayanıklı değildir ama bazı kumaş firmaları pamuklu kumaşlar için özel üretim
teknikleri uygulayabiliyor.