HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Derin Sarıyer: “Mobilya tasarımına bakışımız sadece formdan ibaret değil”

Derin Design, 2013 koleksiyonu ile yeni çalışmalarını beğeniye sundu. Tasarım dünyasının ünlü “baba-oğul” tasarımcıları olan Aziz Sarıyer ve Derin Sarıyer’in izlerinin yoğun biçimde hissedildiği bu koleksiyon, markanın yılın trendlerine yönelik farklı yorumlar yapmasını da sağlıyor. Derin Design’ın mobilya tasarımına ve üretimine bakış açısını Derin Sarıyer’den dinledik.

Yeni sezonun ilk günleri yaşanırken mobilya, tasarım ve marka duruşu üzerine sohbet ettiğimiz Derin Sarıyer, izledikleri yol haritası ve ilkelerle ilgili bize şu bilgileri verdi:

“Bir ürünü tasarlarken, tasarımın sanatla iç içe geçtiği noktada kişisel olarak dünyayı algılama biçimimizin bir sanat süzgecinden geçirerek yansımasının oluşturduğu fazla öznellikten kaçınıyoruz. Yaptığımız her ürünün kendi içinde geometrisi, matematiği gibi kendi hesabını bilimsel olarak verebilen bir alt yapısının olmasını istiyoruz. ‘Yaptım oldu’ gibi bir düşüncemiz yok… Başımızı gökyüzüne doğru çıkarmayı sağlarken ayaklarımızı da yerden kesmeden dünyaya bakmaya çalışıyoruz. İşte o zaman; işitsel bir yaklaşıma da sahip oluyorsunuz. Biz duygulara geometriden, matematikten ulaşıyoruz. Derin’in bence temel özelliği bu. Derin koleksiyona kattığımız ürünler birbirlerinden apayrı dünyalara sahip olabilirler ama bir şekilde DNA uyumlarının olmasına dikkat ediyoruz. Ürünlerimizin altına imza atılmadan da “Derin” ürünü olduğunu direk fark edebiliyorsunuz. Kısacası, bir ürünü ciddi bir süzgeçten geçirerek sunuyoruz.

Herkes hayatında bir zaman sonra belli bir birikime sahip oluyor. Zamanla oluşan bu tortu, ileriki süreçte yapacağımız işlerde kullanılıyor. Bu oluşan tortunun siz belki hiç farkında bile olmayabilirsiniz, bilinçaltınızda yer ediniyor. Zamanı gelince de çalışmalarınızda hayat buluyor. Açıkçası biz bir çalışmaya başlarken gündemi, trendleri ve modayı hiç düşünmedik. Fakat bazen, yaptığımız çalışmaların dünyadaki o dönemin modasına denk geldiğini görüyoruz. Bu durum bizim için tabi ki çok sevindirici. Bunun yanı sıra son yıllarda Neo-Barok ve post modernizmin birbirine karıştığı, biraz fantezi dünyasından kopup gerçeklik alanına doğru gidildiği bir dönemden geçtik. Bu akımını ticari, sanatsal, psikoloji gibi pek çok alanı etkilediği kuşkusuz tartışılmaz. Biz çalışmalarımızda gerçeklikten kopmamaya çok gayret ettik. Çalışmalarımız bu dönemde de beğeni topladı.

Mobilya tasarımına ve üretimine bakışımız formdan ibaret değil. Bir ürün tasarlıyorsak ve onu hayata geçirmeyi planlıyorsak bunun bir nedeni olmalı. Önce kendimize sonra ürünle bağ kurabilecek kişilere karşı içimizin huzurlu olması gerekir. Bu huzurun doğması için gerekli olan unsurlar ise üreteceğimiz ürünün dünya tasarım platformunda yeri olması, bugüne kadar yapılanların üzerine bir şekilde yeni bir şey söyleyebilmesi, tasarım külliyatına yeni bir şeyler ekleyebilmesidir. Bunlar bizim için değerli.”

Derin Sarıyer: “Mobilya tasarımına bakışımız sadece formdan ibaret değil”