HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Dekorasyonun en zevkli anı: Aksesuar seçmek

Aksesuarlar, yaşadığınız mekanın canlı, karakterli, nefes alan bir forma kavuşmasını sağlayan en önemli unsurlar. Bu tasarımları evinizde konumlandırmak için yapacağınız seçimler de oldukça keyifli ve heyecan verici bir yolculuğa açılan kapılar gibi adeta. Farklılık yaratmak, kendi karakterinizi mekanınıza taşımak, eğlenceli ya da elit ortamlar oluşturmak… Peki aksesuar seçiminin püf noktalarını biliyor musunuz? Gelin birlikte göz atalım.

Aksesuarlar, yaşam alanınızı size özel kılmak için başvuracağınız en etkin ürünler. Beğendiğiniz bir aksesuarı satın alabileceğiniz gibi, sizde anısı olan ve zaman içinde bir şekilde edindiğiniz, hediye edilen, aksesuarları da sevdiğiniz köşelere serpiştirmek, duygusal açıdan tatmin edici sonuçlar doğuracaktır. İlginç bir obje, yöresel bir tat, duvarlarda farklılık yaratacak resimler ya da çerçeveler, ayna uygulamaları, biblo ve vazolar ve daha birçok seçenek, bu anlamda size yardımcı olacak tasarımlar arasında yer alıyor.

Son yıllarda etkisi yavaş yavaş azalmaya başlayan minimalizm, evlerde aksesuar kullanımının da artmasına yol açıyor. Daha sıcak, içten, yaşanmışlık kokan mekanlar oluşturmak için de aksesuarlara büyük görev düşüyor. Ancak seçim yaparken yine de bazı ipuçlarının ve pratik önerilerin işinizi kolaylaştıracağına inanıyoruz. İşte bu önerilerden bazıları:

*Yaratmak istediğiniz atmosfere ve tarza karar vermeniz ilk adımdır. Bu adımı kararlaştırdıktan sonra, ne kadar ve ne şekilde aksesuarlara ihtiyaç duyacağınızı saptamak çok daha kolay olacaktır. Modern bir dekorasyon anlayışınız varsa, seçeceğiniz aksesuarlar da yalın ve sade çizgilere sahip olmalıdır. Klasik tarzın dalları arasında bir yerde ise zevkiniz, bu durumda daha göz dolduran, görkemli görünüşlere sahip objeleri evinize taşıyabilirsiniz.

* Aksesuar kullanmak istediğiniz odanın genel yapısı önem taşır. Bu odayı son tahlilde nasıl görmek istediğinize ya da size nasıl bir duygu vermesini umduğunuza karar verin. Bundan sonra sıcaklık katmak, renk oyunları yapmak, soft ya da keskin köşeler, alanlar yaratmak gibi tercihlerinizi hayata geçirmeniz kolay olacaktır. İlk yerleştirmeleri yaptıktan sonra mekanınızı yeniden inceleyin. Son rötuşlar, her zaman keyifli sonuçlar verir.

PE292841* Çıplak boş köşeleri, bir kaidenin üzerine yerleştireceğiniz tercihen içinde canlı bitkilerin olduğu bir saksıyla ya da zevkinize, tarzınıza uygun bir heykelle hareketlendirebilirsiniz. Bu aşamada en fazla dikkat etmeniz gereken nokta, odanın geneline hakim büyük eşyaların ebatları ile uyumlu tercihler yapmış olmaktır.

* Renkli bir yaşam alanı tam size göre ise eğer; perdelerinizin, hareketsiz bulduğunuz pencere pervazlarınızın ya da dolap kapaklarınızın üzerine dilediğiniz formda küçük süsler asabilirsiniz. Yıldızlar, hayvan figürleri, meyve ve sebzeler, çiçekler, süslemek için kolaylıkla bulabileceğiniz küçük aksesuarların yalnızca birkaçı.

* Yıllar içinde biriktirdiğiniz kitaplarınız da eviniz içinde doğal bir aksesuar köşesi oluşturabilir. Eğer şömineniz varsa, kitapları şömine rafına, her iki tarafına şamdan ve bitkiler yerleştirerek sıralayın. Bu, şömine rafının düz hatlarını kırıp sıcaklık duygusu yaratacaktır.

Bazı raf ya da kitapları aksesuarlarınızı yerleştirmek için kullanıyor ve ilginç aksesuarlarınızın daha görünür olmasını istiyorsanız, kitaplığın arkasını duvardan biraz daha koyu bir renge boyayabilirsiniz. Fark gerçekten şaşırtıcı olacaktır.

*Kanepeniz ister yeni olsun, isterse antika ya da aile yadigarı; üzerinde kullanacağınız birkaç yastık ve ekleyeceğiniz birkaç çok amaçlı modül ile hem kullanışlı hem de hareketli bir oturma alanı elde edebilirsiniz. Uzun süredir kullandığınız aksesuarlardan çok sevdiğiniz halde, sıkılmaya başladıysanız, yerlerini değiştirmek bir çözüm olabilir. Her aksesuar, farklı köşelerde farklı izler bırakacaktır.

* Çocuklarınızın resim ve çizimlerini de değerlendirebilirsiniz. Hem sizin için anlamı büyük olacaktır hem de çocuklarınızın evi sahiplenme duygusunu artıracaktır. Şık çerçevelerle bu resimleri duvarlarda ve odalarında kullanabilirsiniz.

* Aksesuarları sadece satın almak zorunda değilsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak pek çok aksesuarı kendiniz yapabilirsiniz. Örneğin eski ahşap bir masanın ayakları, mükemmel şamdanlar yapmak için idealdir. Ancak eski eşyalardan yaratacağınız aksesuarları boyamayı, tercihen antik bir görünüm vermek için cilalamayı ihmal etmeyin.

* Belirli bir tema çerçevesinde gruplanmış aksesuarların, tek bir aksesuardan daha etkileyici olduğunu unutmamalısınız. Sergilemek ya da ön plana çıkarmak istediğiniz objeleri mutlaka bir masa, sehpa ya da raf üzerine gruplayın.

*Aynı ebatlara sahip resim ve tabloları geometrik şekillerle asın. Örneğin dikdörtgen formlu çerçeveleri, duvara bir dikdörtgen oluşturacak şekilde asın. Eğer odada feminen bir tarz hakimse üçgen oluşturarak asacağınız tabloları, uygun renkli kurdele ya da şeritlerle birbirine iliştirebilirsiniz.

* Değerli porselenlerden oluşan bir koleksiyonu, duvarınızdaki raflı bir nişte sergileyin. Özellikle mavi ve beyaz rengin hakim olduğu, incelikle işlenmiş porselenleri daha çarpıcı kılmak için, nişin içini canlı ve dramatik bir renge boyayın.

Dekorasyonun en zevkli anı: Aksesuar seçmek