HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Çocukların ve bebeklerin odalarını nasıl dekore etmeli?

Evlerin yeni evsahipleri olarak aileye katılan bebekler, yaşamlarının her alanında olduğu gibi odalarında da özeni hak ediyorlar. Bu özen, çocukluk dönemlerindeki gelişmelerine ve yetişkin bir birey olma sürecindeki yollarını da belirliyor. Bebeklerin ve çocukların odalarını dekore ederken, sadece estetik kaygılarla sınırlı kalmak ciddi yanlışlıklara sebep olabiliyor. Bu önemli konuyu doğru şekilde çözmek için ise birkaç noktaya dikkat etmek yeterli.

+natura-baby-(18)_wide

Bebek odası

Bebeğiniz odasını, daha bebeğiniz olacağını öğrenir öğrenmez hayal etmeye başlayabilirsiniz. Tıpkı tüm hayatını zaman zaman düşlemek, yaşatmak gibi… Renkler, desenler, odanın hangi köşesine ne koyacağınız gibi birçok detay, bu tatlı ve telaşlı bekleyiş sürecinin bir parçasıdır. Oluşturacağınız dekorasyonun olmazsa olmazları vardır elbette. Bunlar güvenli bir yatak, alt değişme komodini, eşyaları için bir dolap ya da şifoniyer, emzirme koltuğu ve bebeğinizi rahatsız etmeyecek ölçüde ışık veren bir abajurdur.

Mobilyaları seçiminde, kullanılan malzemeye ve boyaya özellikle dikkat etmeniz gerekir. Sade ve kullanışlı ünitelere yer vermeniz akılcı olacaktır.

Karyolasını seçerken, ilk çocukluk yıllarında da kullanabileceği tasarımlara odaklanabilirsiniz.

Böylece yeniden masrafa girmek durumunda kalmazsınız. Parmaklıklı, yüksekliği ayarlanabilen ürünler ya da ayakucundaki alt değiştirme aparatı çıktığında normal karyola boyuna gelen çalışmalar işlevsel olabilir.

Bebeğinizin odasında kullanılan tekstil ürünleri de doğal malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Nevresim takımları, perdeler, halılar gibi…

Bebeğinizin odasında onun hayal gücünü geliştirecek, göz el koordinasyonunu sağlayacak hem oyuncak hem de aksesuar olarak kullanabileceğiniz asmalı oyuncakları tercih edebilirsiniz. Özellikle yatağının üstüne asacağınız bu oyuncaklar bebeğiniz için çok eğlenceli olabilir.

DAMASK-ZAGAZOO

Çocuk odası

Çocuk odasında dekorasyonu, çocukların gelişimine uygun içeriklerle hazırlanmalıdır. Bir okuma köşesi ve kitaplarına rahatlıkla kendisinin ulaşabileceği bir kitaplık bölümü, O’na özel bir alan oluşturulduğu izlenimini verecektir. Bebeklikten çıkan çocuk, aynı zamanda kendi beğenilerine de sahip olmaya başlamıştır. Bunu dikkate alarak, dekorasyonda kendisinin zevkine uygun bir çizgide ilerlemeniz önemlidir. Örneğin maceralardan hoşlanan bir çocuğunuz varsa, bu kimlikle donatılmış odasını sahiplenmekte sıkıntı yaşamayacaktır.

Çocuğun yaratıcılığını geliştirmesine imkan vermek için onun rahatlıkla oturup resimler yapabileceği, yaratıcı faaliyetler ortaya çıkarabileceği mekanlar da hazırlamalısınız. Kişisel gelişim için kendisini keşfetmesi büyük önem taşımaktadır.

Odasının duvarlarında çeşitli etkinlikler yapabileceği tahtalar kullanabilirsiniz. Böylece çocuğun yazma ve çizme hevesini duvarlarda denemesini engellemiş olursunuz.

Biraz daha büyük çocukların rahatlıkla derslerini çalışabilecekleri, yeterince ışık alan çalışma alanları oluşturun. Çalışma alanlarını duvar yapışkanları ile renklendirebilirsiniz.

TORNIO-GENC-ODASI-TKM41

Tethys-Oyun-Halı Bonprix_Nevresim-49,99TL

IMG_2919---1

PORTIVO-GENC-ODASI-RANZALI00