HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Betonlaşan yaşama yeşil bir çözüm: Dikey Bahçeler

Kişisel yaşam alanımız evimiz ile sınırlı değil. Sahiplenmeyi ve ait olmayı seviyoruz. Bu yüzden de rahatça “benim kentim” diyebiliyoruz. Evimizin dokusu ve formu içinde ne denli rahat isek kentimizde de o denli rahat olmak istiyoruz. Bu yüzden şehirlerin görünen yüzleri, gözümüzün değdiği ve kente ait her yapı, her alan bizim için önemli ve beğeni duygumuzu harekete geçiriyor. Son yıllarda giderek betonlaşan yapılar arasında çektiğimiz “yeşil” özlemi de genelde ortak paydamız. Bu özleme çağdaş bir çözüm üreten oluşumlardan biri de dikey bahçe uygulamaları…

+GOZTEPE

Dikey bahçelerin hikayesi, aslında MÖ 600’lü yıllardan, Babil’in Asma Bahçeleri’nden başlayan ve günümüze ulaşan uzun bir yolculuğu anlatıyor. 17. YY’da tırmanıcı, sarılıcı bitkilerin; duvar sarmaşıklarının, güllerin ve üzümlerin köşklere, kalelere, bahçe çitlerine sarılmaları ile günlük hayata dahil olan bu oluşum, 1990’lı yıllarda dünyaca ünlü Fransız botanikçi Patrick Blanc tarafından icat edilen Dikey Bahçe Sistemi’ne dek ulaştı. Bu sisteme göre ilk kez bitkilerin dikey düzlemde bir sistem dahilinde, topraksız (hidroponik) kültürde otomatik sulama ve gübreleme sistemi entegre bir şekilde yaşatılmasına başlandı.

Dikey bahçe kavramı bu yıllardan sonra tüm dünyada yenilikçi firmalara hem çıkış noktası, hem de ilham kaynağı oldu. Günümüzde yoğunlaşan şehirleşme, nüfus artışları, beton yapıların, yolların artması ve yeşilin kısıtlı alanlarda varlığını sürdürmesi; yaşadığımız kentlerin bu sisteme ne denli ihtiyaç duyduğunu da gözler önüne seriyor. Her türlü iç ve dış mekanda uygulaması yapılabilen bu sistemler, günümüzde özellikle otel lobileri, SPA merkezleri, havuz duvarları, toplantı odaları, konut projelerinde istinat duvarları, yol kenarları, bina cepheleri gibi çok geniş uygulama alanları bulabiliyor.

Dikey bahçeler başta doğal yaşama katkı olmak üzere birçok amaca hizmet ediyor. Kurumsal firmaların çevreci imajını yansıtması, yeni yapılan binaların LEED sertifikası almasına katkıda bulunması, kötü görüntüleri perdelemesi, tamamen estetik görüntüye sahip olması ve hobilere de seslenmesi gibi amaçlar bunlardan bazıları…

Silvanus-5

Dikey bahçe sistemlerinde birçok farklı konsept belirlenebiliyor. Hatta kurumların logolarına dek birçok formda konumlandırma yapılabiliyor. Bu alanda birkaç güzel örneği, dikey bahçe sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir marka olan Silvanus’un çalışmaları arasından seçtik.