HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Banyonuzu geniş göstermenin yolları

Evlerin çoğunda banyolar, evin hemen hemen en küçük alanları olarak karşımıza çıkar. Evlerin metrekaresi büyüdükçe banyolara ayrılan alan büyüse de bu kural pek değişmez. Büyük evlerde de en küçük alan neredeyse hep banyonundur. Peki banyoları olduğundan daha geniş, daha ferah göstermenin bir yolu yok mu? Elbette var. Hem de birden fazla yolu var.

mass

Renklerde huzurlu ve sakin tonlar önemli
Uçuk tonlar, yumuşak dokular içeren renkler, mekanın daha geniş algılanması için anahtar niteliği taşıyor. Güçlü ve baskın tonlar yerine daha sakin ve huzur veren bir seçime yönelmeniz fayda sağlayacaktır. Unutmayın ki hemen her rengin açıktan koyuya doğru bir sıralaması vardır. Sevdiğiniz renkten vazgeçmeden, sadece açıklığı ile oynayarak, kendi tarzınıza uygun bir banyo elde edebilirsiniz. Parlak ve güçlü tonlardan vazgeçemiyorsanız, bunları banyonuzdaki aksesuarlarda değerlendirebilirsiniz. Böylece fonda yer alan pastel ve soft tonlara şık bir kontrastlık da sunma şansınız olur.

Geberit-Monolith-Lavabo-ve-Rezervuar-Modülü-Beyaz-Renk

Aydınlık bir banyo oluşturun
Islak mekanlarda ışığın önemi büyük. Hem doğru ışıklandırmayı sağlamanız hem de güvenli bir kullanım elde etmeniz gerek. Banyo mobilyasının üstündeki ölü alanlarda spotlar, zarif bir tavan aydınlatması, bu mekana uygun aplik çözümler, banyo kullanım ihtiyaçlarınıza uygun konumlandırıldığında çok iyi sonuçlar verecektir. Tezgahınız geniş ise eğer, dekorasyona uyumlu bir masa lambası / abajur seçeneği de sıcaklık açısından iyi olabilir.

Seramik-Alto-ve-SSG-Lotus

Aynaların rolünü küçümsemeyin
Ayna, banyoların zaten olmazsa olmazı. Ancak bu objeyi olabildiğince geniş kullanarak yansımaların ve ışık oyunlarının mekanı geniş göstermesini sağlayabilirsiniz. Olması gerekenden büyük bir ayna ise olumsuz sonuç verecektir. Bunun yerine atıl duvarlarda irili ufaklı birçok ayna ile farklı bir dekoratif çözüm elde edebilirsiniz.

Zemin içinizi açmalı
Banyoların temizlik ile özdeş olduğunu hepimiz biliyoruz. Açık renkler, temizliği çok daha iyi yansıtacağı gibi, yine mekanın daha geniş görünmesi konusunda da etkili bir çözümdür. Eğer zemini değiştirmek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, açık renk bir kilim veya uygun ebatlarda bir halı ile de ideale yakın bir çözüme ulaşabilirsiniz.

OLD-ENGLAND-BATARYA

Çok ve ufak aksesuarlar mı? Asla!
Zaten dar olan bir alanı, birçok küçük aksesuar ve obje ile doldurmak, sadece kalabalıklık hissi verecektir. Hem aksesuarlar tam görünmeyecek hem de alandan kaybettirecektir. Birçok küçük havlu da aynı olumsuz etkiyi verir. Tek bir sabun sepeti, tek bir resim, yerde tek parça bir banyo paspası; sadeliğin ve az eşyanın getirdiği huzuru banyoya taşımanıza yardımcı olur.

Gözünüze takılan bir şey kalmasın
Gözü rahatsız eden her türlü görsel engeli ortadan kaldırın. Örneğin banyo kapınız, dolap kapaklarınız ya da duş kabininiz buğulu ya da buzlu cam ise düz cam ile değiştirin. Cam duş kabininiz yoksa, banyo perdenizin pastel tonlarda olmasına özen gösterin.

Brunch-Armatür

Duvarlar ve tavanda küçük hareketler
Açık renk veya beyaz arka plana sahip duvar kağıtları, banyonuzu geniş göstermek için birebir. Uçuk sarı, bej ve elbette beyaz, bu anlamda en büyük yardımcı renkler. Duvarların tavanla birleştiği yerlere konumlandıracağınız, desenli duvar kağıdından oluşan ince bir şerit, tavanınızın daha yüksek algılanmasını sağlayacaktır.

MIS-EN-DEMEURE-LAVABO

Dağınıklıktan uzak bir banyo
Temiz ve düzenli bir banyo, zaten başlı başına ferah bir alan demektir. Bu yüzden banyonuzu dağınıklıktan ve gereksiz eşyalardan arındırmanızda fayda var. Sadece gerekli olan şeyleri görünürde bırakın ve kalanları dolaplara ve çekmecelere yerleştirin. Banyo dolabınızı bu amaca yönelik edinmenizde büyük fayda var.