HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Banyoda hijyen çok önemli

Temizliğin mekanı dediğimiz banyoları temiz tutmanın pratik ve kolay yollarını biliyor muyuz? Kişisel bakım ve ihtiyaçlarımızı giderdiğimiz bu alan, doğal olarak mikroplarla iç içe bir konuma sahip. Banyoların temizliği ve hijyenik ortamını sürekli kılabilmesi, bizim sağlığımızı da doğrudan etkileyen bir zorunluluk. Peki etkin ve pratik bir temizlik için neler yapılmalı? İşte size birkaç ipucu…

AVEO_New

Klozetlerin Temizliği

Klozetler günlük hayatta sıklıkla kullandığımız ve sürekli temizlenmesi gereken bir banyo aksesuarı. Klozeti temizlemek zordur. Detaylı bir temizlik için mikrop öldürücü temizlik ürünlerini kullanmanız, klozet kapaklarını özenle temizlemeniz gerekir. Klozet temizliği yaparken plastik bir eldiven kullanmaya özen gösterin. Son teknoloji ile birlikte, gerek klozetlerde ve gerekse kapaklarında, kir tutmazlık özelliği bulunan ürünler arasından da seçim yapabilirsiniz. Klozetlerdeki mikropları temizlemek için sprey temizleyicilerden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca aslında bir içecek olan Cola’yı çıkmayan lekeler çin kullanabilirsiniz. Cola’yı döktükten sonra 2-3 dakika bekleyerek temizleyin, sonuç şaşırtıcı olacaktır.

roll-top4rev

Seramiklerin Temizlenmesi

Seramiklerle ilgili temizliğe başlamadan bir süre önce, banyoda sıcak suyu açarak, ortamda belli bir buhar oluşmasını sağlayabilirsiniz. Oluşacak buhar, kirlerin yumuşamasına yardımcı olacaktır. Gereksiz su israfından kaçınmak için, sıcak suyunuzu birkaç kovaya doldurabilir ve banyo kapısını kapalı tutabilirsiniz. Daha sonra bu suları farklı temizlik işlerinde, çiçek sulamada ya da benzeri işlerde kullanarak değerlendirebilirsiniz. Son yıllarda piyasaya çıkan buhar püskürtmeli temizleyici cihazlar da yardımcı olabilir. Temizlik için kaliteli yüzey temizleyiciler kullanabilirsiniz. Zorlu derz aralıklarınız varsa, yine imdadınıza bir diş fırçası yetişebilir.

Banyo Halıları Temizliği

Banyo halılarınızı çamaşır makinesinde 30 derecede yıkayarak temizleyebilirsiniz. Eğer bambu lifinden üretilmiş bir banyo halısını çamaşır makinesinde yıkamak isterseniz sadece halıyı çamaşır makinesinin haznesine yerleştirmenizi öneriyoruz, bambu halılar % 70 su emme özelliğine sahip oldukları için ağırlık yapabildiklerinden makinenizin rahat yıkayabilmesi için bambu halıları tek tek makinede yıkamalısınız.

Candia.com.tr-87,90-TL-(1)

Lavaboların Temizliği

Banyoda en sık kullanılan ürünlerden biri de lavabo. Amonyak ve Cola, bu alanda da temizliğe yardımcı olabilir. Ayrıca köşeler, su gideri ağzı, armatür ile lavabonun birleşim yerleri gibi alanlarda oluşabilecek kirler için bir diş fırçasını lavabo temizliği için kullanabilirsiniz.

MN145_JY1330

Ayna ve Aksesuar Temizliği

Banyo aynalarınızı ve dekoratif banyo aksesuarlarınızı cam bezi ve hassas temizlik bezleri ile temizleyebilirsiniz. Banyo aynalarını günde bir kez silmeniz durumunda parlak ve hijyenik bir sonuç elde edebilirsiniz. Banyo aksesuarları temizliğinde, temizlik için ayırdığınız diş fırçasını kullanabilirsiniz. Yüzey çizilmesine olanak tanıyacak sert temizlik malzemelerinden uzak durmanızı öneririz.

PE195129-HEMNES-ayna-60x90-venge-99-TL

Tuvalet Fırçası Temizliği

Tuvalet fırçanız mikroplarla en çok temas halinde olan üründür. Bu nedenle temizliğinde muhakkak çamaşır suyu gibi mikrop öldürücü deterjanlar kullanmalısınız. Tuvalet fırçanızı senede 2 kere değiştirmenizde fayda var. Temizlik sırasında bu ürünü, 10-15 dakika çamaşır suyu ile dolu haznesinde bekletmek de etkin adımlardan biridir.

MG_7242

Banyo Perdesi Temizliği

PVC esaslı banyo duş perdelerinizi küvet içinde yıkayabilirsiniz. Tekstil duş perdelerini ise çamaşır makinelerinde 30 derecede temizleyebilirsiniz. Tekstil perdelerini yıkadıktan sonra ütülemek, hem estetik olarak hem de ekstra hijyen olarak önemli bir noktadır.

MH-2

Diş Fırçası ve Diş Macun Kabı Temizliği

Bakterilerin türediği bu gibi ürünlerde temizliği sık sık yapmanızda fayda var. Eğer mümkünse diş macun kapları ve diş fırçalıklarını çamaşır suyunda iyice beklettikten sonra iyice yıkayarak mikropların kırılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca:
Dezenfekte cihazları kullanarak tıraş makinesi
parçalarını, tarak, makas gibi aletleri 100 derece
sıcaklıkta mikroplardan arındırabilirsiniz.