HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Bambaşka bir dünya : Kapadokya

Bir coğrafya düşünün, yaşadığımız bu dünyaya dair. Neler geliyor aklınıza? Yemyeşil ormanlar? Mükemmel bir sahil? Upuzun bir nehrin kıyısı? Hatta o nehrin bir şelaleye dönüştüğü yerler? Daha da zorlayın kendinizi, ilk akla gelenlerin dışına çıkın, başka nereleri sayabilirsiniz? Kapadokya’nın coğrafyasını aklınıza getirmeniz o kadar zor ki ilk anlarda ve dahası kendinizi zorladığınızda… Çünkü öyle bir coğrafya ki burası, sanki bu gezegenden değil. Bambaşka bir dünyada, daha önce hiç rastlamadığınız bir düzlemde uyanmak duygusu nedir diye sorsak peki? İşte bunun yanıtı kesinlikle Kapadokya!

4

14

Özellikle büyük kentlerde hayatını sürdürenlerin unuttuğu, varlığından bile zaman zaman şüpheye düştüğü kavramlar vardır. Bunlardan biri de sessizliktir. Öylesine bir sessizlikten, bir kaç dakikalık bir sakinlikten bahsetmiyoruz. Katı, yalın, net bir sessizlik… Dünya üzerinde sizden başka kimse kalmamış hissi veren bir sessizlik… Bu sessizliği ve ıssızlığı duyumsayabileceğiniz yegane yerlerden biri olan Kapadokya’ya soğuk ve zorlu bir mevsimin, Kış’ın penceresinden hiç baktınız mı?

Doğanın gerçek bir sanatçı gibi işlediği Kapadokya’nın her kıvrımı, Kış mevsimine kendine özgü bir ev sahipliği sunar. Kar, bazen tutunabileceği geniş alanlar yakalarken, bazen barınamadığı zeminlerden, kayaların o kar tutmaz yüzeyinden akıp gider aşağı doğru.

Ve beyaz; belki de başka hiçbir yere bu kadar kolay uyum sağlamaz.

15

Gizemin, sonsuzluğun, kışkırtıcı bir keşfetme duygusunun hakim olduğu bu coğrafya; sizi hem ayak bastığınız toprağın her adımında kavrar hem de o muhteşem balon kafilesinin içindeyken, metrelerce yüksekten gözlerinizin önüne serer varlığını. Binlerce yılda doğanın titizlikle oyduğu, şekillendirdiği Peri Bacaları, toprağın metrelerce altına uzanan yeraltı kentleri, yine başka bir gezegende yürüdüğünüze yemin edebileceğiniz vadiler, bu sıradışı yerin insan ruhu ile ne kadar farklı biçimlerde bütünleşebileceğinin kanıtları halini alır.

7

Ve siz gece çökünce, o inanılmaz sessizlik ile tanıştığınız anda; gündüz gözüyle gördüğünüz bu topraklarla asla bağdaştıramayacağınız yepyeni bir gizemle daha tanışırsınız. O an içinde bulunduğunuz hiçlik ve sonsuzluk duygularına eşlik eden bir kadeh şarabın da işte bu aykırı, başına buyruk, güçlü ve dediğim dedik ikliminde yetişen üzümlerden elde edildiğini öğrenirsiniz. Bunca farklılığı, esrarengiz sırları size ardı ardına sunan ve nefesinizi tutmanıza neden olan Kapadokya, işte o sessizlik anında izin verir tekrar nefes almanıza. Yaşamın ne olduğuna dair sorularınızla baş başa kalırsınız. Gecenin içinde siz, şarabınız ve karanlığın içinde, oralarda olduğunu bildiğiniz coğrafya; belki de binlerce yıl önce burada yaşayanların ruhlarının fısıltılarını taşır kulağınıza.

Ve denir ki Kapadokya’da; “Burada kaldığınız her gece muhakkak bir rüya görürsünüz.” Çünkü Kapadokya perilidir, gizemlidir, mistiktir. Ve sabahında uyandığınız gezegen artık sizin için Dünya değildir.

13

Bambaşka bir dünya : Kapadokya