HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Ankara’da bir tasarım üssü: Derin Design

01-

Hepimizin sevdiği ve sevmediği şehirler vardır eminim. Ben Ankara konusunda hep arada kalmış biriyimdir. Bir yanım; Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’ya farklı bir sevgi ve saygı duyar. Anadolu’nun bağrında, Anadolu insanı kadar sıcak olmasını umduğum bir kenttir ama bana nedense hiçbir zaman bu sıcaklığını hissettirememiştir. Bunun nedenini, başkentimizden beklediğim zengin ve çok kültürlü bir estetik algıdan yoksunluk olarak düşünmüşümdür. Tüm dünyanın ilgi ve beğeniyle izlemesini umduğum, dilediğim Ankara’nın bu estetikten yoksun duruşu hep içimi ezmiştir. Yolum kısa süre önce yeniden Ankara’ya düştüğünde, Derin Design’ın da Ankara’daki ilk mağazasını açtığı haberini aldım. İstanbul’da showroom’larına konuk olduğum ve ürün tasarım çizgisini sevdiğim bu markanın Ankara’nın soğuk yüzü içinde nasıl bir estetik duruş sergilediğini görmek istedim. 

Derin Design; babadan oğula iki kuşaktır tasarımı ve estetiği mobilyaya işleyen, bir başka deyişle Aziz Sarıyer ile başlayıp oğlu Derin Sarıyer ile devam eden bir aile şirketi. Modern tarzda tasarımlar yapıyorlar ve hem evlere hem de ofislere yönelik çözümler oluşturuyorlar. Bu nedenle mağazanın da modern, günümüz mimarisini ve mağazacılık anlayışını simgeleyen bir yer olacağından emin bir şekilde ulaşıyorum yeni showroom’a… Öngörüm beni yanıltmıyor. Dışardan bakıldığında; binanın fiziki görüş açısı handikaplarını en aza indirgeyen geniş ve aydınlık cam cepheler, içerde sergilenen renk şöleni ve sade, rahat çizgilerle birleşiyor. Bu sıcak karşılama, Ankara’nın soğuk havası içinde oldukça keyifli bir mola vereceğim izlenimini doğuruyor.

Markaların kullandıkları logolar ve bu logoların yansıttığı duygular, o marka hakkında size ön bir fikir verebilecek güce sahiptir. Yakından tanıdığınız markaların logolarını aklınızdan geçirin ve sizde uyandırdığı duygularla o marka ile iletişime geçtiğiniz anda deneyimlediklerinizi karşılaştırın. İlk izlenimlerinizin doğruluk oranı sizi şaşırtacaktır. Derin Design’ın logosu da marka kimliği ile karşılaştırdığımda en çok beğendiğim logolar arasında yer alıyor. Mağazanın dış cephesindeki camlarda rastlayacağınız bu logo; Derin Design’ın sade, duru ve anlaşılır bir tasarım anlayışını ne denli benimsediğini gözler önüne serecek biçimde konumlandırılmış. Daha mağazaya girmeden rahatlıkla gözlemleyebildiğiniz mobilyalar da bu anlayışın ne denli köklü bir üretim felsefesi olduğunu kanıtlar nitelikte.

06-

Mağazanın aydınlatması, hemen her üründe yakalanan minimalizmi açığa çıkarıyor. İlk etapta tüm ürünleri tekil ve kendi başına tasarımlar gibi algılıyorsunuz ancak biraz daha dikkatinizi verdiğinizde, her ürünün yakınındaki diğer tasarımlarla olan etkileşimini ve yarattığı bütünlüğü yakalayabiliyorsunuz. Bu yerleştirme stili; geniş bir mağazada, sayısı abartılmamış ve öne çıkan tasarımların izlenme ve algılanma rahatlığını sunuyor.

Showroom’un genel yapısı ile ürünlerin karakterleri birbiri ile tam olarak örtüşüyor. Fonksiyonellik, modernizm ve sadelik; bu karakterin en önemli parçaları arasında. Ankara mağazasını gezerken ilk hissettiğiniz duygu, geometrinin estetiği olarak tanımlanabilir belki. Tasarımlarda göze çarpan şiirsellik, rasyonellik ve zaman zaman heykelsi diyebileceğimiz duruş, mağazanın da tüm hatlarına işlenmiş. Ürünleri rahatça görebileceğiniz geniş yürüme alanı, tasarımlarla iletişim kurmanızı da kolaylaştırıyor.

Mekanın duvarlarında açık renk tercihinin yapılmış olması; hem mağazayı gezerken çok daha ferah bir ortamda hissetmenizi sağlıyor hem de cesur renkler verilmiş tasarımların çarpıcılığını artıran etkileyici bir fon elde ediliyor.

07-

 Markanın ve ürünlerinin genç, modern yapısı çalışanlarına da yansımış. Güleryüzlü, saygılı, ölçülü bir hizmet anlayışı; sizi bir mobilya mağazasını değil de bir sergiyi gezermiş hissi ile kavrıyor. Yanınızda size koltuk atmaya çalışan değil, bir tasarımla buluşturmaya odaklanmış bir bakış açısı hissediyorsunuz. Bu da ürünlerle daha kolay iletişim kurmanızı ve daha da önemlisi kendi yaşam alanınızda nasıl bir değer yükleyeceğinizi anlamanızı sağlıyor.

Kendi adıma; Ankara’nın bende yarattığı o gri, blok, katı duruşun içinde; şatafattan uzak ve saf estetik ile yoğrulmuş bir mağaza ile karşılaşmak sevindirici oldu. Hoş zaten bundan azını beklemediğimi de ifade etmeliyim. Bazen genelin içinde ayrı bir yerde durma cesareti göstermek kolay değildir. Ankara’nın geleneksel kalıpları içinde böyle zarif bir oluşumu hayata geçirdikleri için Derin Design’ı kutluyorum. Eğer iç dekorasyonda modern ve kişisel duygularınızı da yükleyebileceğiniz tasarımlardan yanaysanız, ürün seçiminizi yaparken Derin Design’ın mağazasına da uğramanızı öneririm. Sadece ürün almak için değil. Bir mekan çözümlemesinin, sade ve yorucu olmayan detaylarla ne denli şık ve estetik yapılabildiği hakkında bir bakış açısı daha yakalamak için bile gidebilirsiniz.

04- 08-