HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

Akıllı sistemlerde 2014 yılı “endişe” yılı

Dünya değişiyor ve giderek sanal ortamlarda çok daha yoğun yaşamaya başlıyoruz. Bu yaşamı mükemmelleştirmeye yöneilk tüm akıllı sistemler, 2014 yılı içinde yeni siber suç türlerinin de odak noktası haline gelecek. Internette yoğunlaşan tehditler ve gizlilik tartışmaları nedeniyle kullanıcılarda giderek artan endişe, 2014 yılına ciddi şekilde damgasını vuracak. Dijital koruma alanında etkin isimlerden ESET’in yaptığı araştırmaya göre; yeni yılda mobil platformlar, siber suçluların gözdesi haline gelecek. Ayrıca akıllı otomobiller, akıllı binalar, kısaca akıllı olarak tanımlanabilecek tüm bilgisayar kontrollü sistemler de tehdit altında…

ESET

ESET; son bir yılda yoğunlaşan dijital tehditler, sofistike hale gelen zararlı yazılımlar, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) bağlı çalışan ancak Rusya’ya sığınan Edward Snowden’ın açıklamaları ve pek çok ülkede devam eden internet üzerindeki bilgi akışı ve gizlilik mekanizmaları tartışmaları nedeniyle 2014 yılında kullanıcıların çevrimiçi güvenlik konusuna giderek artan endişeyle yaklaşacaklarını öngörüyor. Kuruluş, geçtiğimiz günlerde; “Gizlilik hakkındaki endişeler, kullanıcı tarafı için iyi bir başlangıç olarak öne sürülebilir. Ama bu, bilgi güvenliğinin bütün yönlerinden haberdar olan insanlar için olmazsa olmazdır. Diğer türlü, bilgisayar tehditlerinin etkisini azaltmak mümkün değildir“ açıklamasını yaptı.

kobil

Mobil siber suçluların yükselişi

ESET_Android_

Akıll cep telefonu kullanımındaki olağanüstü artış, mobil platformları siber suçluların temel hedefi haline getirdi. Özellikle Android işletim sistemine yönelik kötü amaçlı yazılımlarda 2013 yılında bir yıla göre %60 artış söz konusu. Bu önemli artış 2014 yılında da devam edecek.

ESET Latin Amerika Araştırma Laboratuarı’ndaki uzmanların tespitine göre siber suçlular, mobil platformlara saldırmak için geleneksel saldırı yöntemlerini kullanmayı sürdürecekler yani temelde kritik zayıflıkların keşfi ve daha sonra kötü niyetli kodlar ile sömürme yöntemini mobil teknolojilere uygulayacaklar.

Yeni siber suç türleri ortaya çıkacak

Yeni dönemde; Cryptolocker tarzında şifreleyici fidye yazılımları, java üzerindeki zayıflıklar, daha karmaşık botnetler; 64 bit tehditler gibi tehditlerle yine karşılaşacağız. Ancak yeni bir tehdit alanı olarak geleneksel olmayan akıllı arabalar, oyun konsolları, akıllı televizyonlar gibi bilgisayar sistemli ve internet erişimli teknolojiler gündeme gelecek. Yeni nesil dijital platformlar üzerinden çalışan aydınlatma sistemleri, buzdolapları, IP kameralar, binalar, otomobiller, Smart TV’ler ve Google Glass gibi mobil cihazlar, siber suçluların yeni hedefleri haline gelecek.

Akıllı sistemlerde 2014 yılı “endişe” yılı