HOME SHOWROOM | Türkiye’nin en kapsamlı ev yaşam portalı…

2013 Mobilya Trendleri

Dekorasyonda 2013 yılının mobilya çizgisi ve trendleri belli oldu. Bu yılın modasında gözlemlenen ilk önemli değişim, evlerin hemen her tonda renklerle bezeniyor oluşu. Teknoloji ile iç içe ve duyarlı tasarımlar ön plana çıkarken, mevcut formların yeniden şekillenmesi de farklı akımlar içinde önemli bir yaratıcılık yolu olarak karşımıza çıkıyor. Ahşap ve metalin aynı anda kullanımının yoğunlaşması; doğal ile endüstriyel arasında kurulan dengeli işbirliğini, içinde bulunduğumuz yüzyılın değerleri ile örtüştürüyor. Fonksiyonellik ise yine gözde tasarım unsurları arasında.

AC02-WA_

Mobilya sektörü yeni sezona çok hızlı bir giriş yaptı. Bu alanın güçlü markaları ardı ardına koleksiyonlarını vitrinlerine taşıyor. Peki bu vitrinlerde bizi bekleyen trendler hangileri? Modanın açtığı yol haritası, ev yaşamını hangi yönlere doğru harekete geçirecek? Bu soruların yanıtlarını, farklı markaların koleksiyonlarından seçtiğimiz tasarımlarla mercek altına aldık. Bu yıl renklerdeki çeşitlilik, karşılaştığımız koleksiyonlardaki en önemli ortak payda konumunda. Ayrıca parlak yüzeyli mobilyalar da yükselen ivmesini 2013’te de devam ettireceğe benziyor.

Renkler üç farklı şekilde kendisini gösteriyor. Gri, vanilya, çikolata kahve, fildişi tonları yaşam alanlarında kullanılacak genel renkler olarak başı çekerken; soğuk renklerde kobalt mavi, mor, petrol ve zümrüt, sıcak renklerde ise turuncu, fuşya, kırmızı ve hardal tamamlayıcı renkler olarak karşımıza çıkıyor.

Rahatlatıcı bir salon oluşturmak için bej ve çikolata kahvenin farklı tonlardaki kullanımları ve kombinasyonları dikkat çekiyor. Yılın baskın renklerinden biri olacak kahverengi, sofistike ortamlar için önemli bir enstruman pozisyonunda.

MG_0079m-2

Modern ve metalik mekanlarda siyah-gri ile metalik gümüş, bu yılın en popüler ve iddialı teması olarak karşımıza çıkıyor. Gri tonlarında duvarlar, beyaz tonlarında mobilyalar, petrol rengi kırlentler ve gümüş çerçeveler, şamdanlar ve vazolar; bu tema çerçevesinde oluşacak konseptlerin başrol oyuncuları arasında.

Mobilyada ayrıca soft renklerle oluşturulan ferahlık duygusu, ayrıca yumuşatılmış hatları destekleyen pastel tonlarının süregelen etkisi, 2013 yılında yine kapsamlı bir şekilde hissedilecek gibi duruyor. Eskitilmiş görüntüsü verilen modeller, doğadan ilham alan efektler, retro tarz ile daha da belirginleşen geriye dönüşler; karşıtlığında minimalizmin yalın ancak net çizgilerini, herhangi bir zamana ait olmama güdüsü ile sınırları reddeden serbest çağrışımlı tasarım dilini ve klasik akımlar cephesine geçildiğinde ise biraz avangart, biraz da gotik etkileri barındırabilecek bir yelpazeye ulaşıyor.

Enza’da köşeler yeniden tanımlanıyor

Geniş bir koleksiyon ile 2013 yılını karşılayan Enza, çok farklı seçenekler içinde köşe uygulamalarına da özel bir yer veriyor. Markanın çeşitlilik konusunda oldukça tatmin edici modelleri arasında yer alan Merlin, menekşelerden ilham alınarak tasarlanmış sıcak ve içten bir çalışma. Bulunduğu ortamı geniş gösteren tasarım, ahşap ayaklar ile tamamlanmış. Minder ve kol yapısındaki sıradışı dikişler, şıklığı ayrıntılara dek taşımayı hedefleyen Enza yaklaşımının ipuçlarını saklıyor.

MerlinKoseTakimi-(1)

Slim--Paul-SmithDerin’de tasarımlar arası etkileşim

Her yıl olduğu gibi bu yıl da özgün, tutarlı ve dengeli yorumlarla modayı ve trendleri koleksiyonuna adapte eden Derin Design; 2013 yılına etkileyici bir birliktelik ile de merhaba diyor. Ünlü İngiliz moda tasarımcısı Paul Smith’in Maharam markası için tasarladığı Stripe isimli kumaş, Derin Design’ın Aziz Sarıyer tasarımı Slim kanepesi ile buluşuyor. Farklı renklerdeki birbirine paralel çizgilerin biraraya gelmesinden oluşan Stripe kumaşın, akıcı hatları ve fit formuyla ön plana çıkan Slim kanepe ile olan birlikteliği, ortaya etkili bir kombinasyon koyulmasını sağlıyor. Slim’in karakteristik formundaki akıcı ve net duruş, evlerden ofislere kadar geniş bir kullanım alanına sesleniyor. Stripe kumaş çizgileri ile birarada maskülen ve modern bir görünüm sunarken, yenilik ve değişim arayanlara bireyselliğin yollarından birini sunuyor.

Casa’da doğal ve modern çizgiler

Ahşap, cam ve kumaş, bu yıl Casa koleksiyonunda sıklıkla bir araya geliyor. Özellikle yemek odalarındaki bu üçlü birliktelik, ikili ya da yine üçlü kombinasyonlar ile salon ve yatak odasına da taşınıyor. Rahat ve ferah alanlar, markanın bu yıl ev yaşamına yönelik konseptlerine rehberlik ediyor. Yumuşatılmış ayak formları, köşelerde yakalanan eğimler; zarafetin betimlenmesinde üzerinde durulan kavramlar.

S01_0087

Bilbao-Salon-Tak¦-m¦--2Doğtaş, klasik çizgilerle modern duruşu yorumluyor

Doğtaş Exclusive Design serisinin Bilbao modeli, evin ambiansını tamamen değiştirecek bir çizgiye sahip. İkili, üçlü koltuk ve berjerden oluşan model, kapitoneli ve düğmeli yumuşak sırt yapısı sayesinde konforlu bir oturum sağlıyor. Tüm modüllerde yer alan ceviz ayaklar, yılın trendlerine şık bir gönderme yapıyor.

Kilim’de ayrıntı ve fonksiyonellik ön planda

Dekorasyona konsept tasarımlarla yaklaşan Kilim, bu yıl işlevselliği ve detaycı yaklaşımı daha baskın bir şekilde işliyor. Markanın bu konseptlerinden biri olan Carlin; salon ve yatak odasında etkin çözümler sunmayı başarıyor. Yatak odasında gardırobun sunduğu iç hacim kolaylıkları asansörlü elbise askılığı, üst panelde LED aydınlatma ve gizli çekmeceler gibi unsurlarla belirginleşiyor. Şifoniyer ve komodinlerdeki gizli mücevherlik bölümleri de bu yaklaşımı pekiştiriyor. Yemek odasında ise camlı vitrin, LED aydınlatmalı gümüşlükler ve yine gizli mücevherlik bölümleri dikkat çekiyor. Modüler yapı, farklı ebatlardaki evlerde farklı çözümler oluşturmaya olanak veriyor.

Alfemo 70’lere dokunuyor

70’li yıllara duyulan özlemi Retro 70’s konsepti ile yanıtlayan Alfemo; oturma grubu, yatak odası ve yemek odası ürünlerini konsept bütünlüğü içinde sunuyor. Tasarımda Sakremento meşe ile soft beyaz renkler hakim. İsteğe göre değişebilen kullanışlı karyola, sürgülü ve menteşeli kapaklarla ele alınan dolap, açılabilir yemek masası, ahşap ayaklar ve özel yapım kulplar, konseptte öne çıkan noktalar arasında.

RETRO-70s-YATAK-ODASI